BENZİNLOG
14
ekim
2020
Trafik Cezaları
Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2020 - Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar?

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2020 – Emniyet Kemerini Takmama Cezası Ne Kadar?

Emniyet kemeri, şüphesiz ki araç içindeki en önemli güvenlik donanımlarından birisi. Öyle ki, emniyet kemeri takıldığı takdirde çoğu kazanın önüne geçilebiliyor. Hem kendi sağlığımızı korumak hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmamak için emniyet kemeri takmaya gayret etmeliyiz. Bu konuda devlet de oldukça hassas davranmakta ve emniyet kemeri takmayan insanlara yüklü miktarda cezalar verilmekte. 2020 yılında belirlenen emniyet kemeri takmama cezası da bunu doğrular nitelikte. Emniyet kemerini takmamanın cezası son senelerde gittikçe artan bir eğriye sahip. Aynı zamanda şunu da unutmamalı ki, emniyet kemeri takmama diğer yolcuları ve sürücüleri de tehlikeye atmaktadır. Peki emniyet kemerini takmamanın cezası nedir? Emniyet kemeri takmama cezası 2020 senesinde ne kadar oldu? Bu yazımızda 2020 senesindeki emniyet kemeri takmama cezasına değinmeye çalıştık. Detaylar için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Emniyet Kemeri Nedir?

Emniyet kemeri, otomotiv üreticileri tarafından üretilen; sürücü ile araç içi ve dışındaki bireylerin can sağlığını korumaya yarayan bir araç donanımıdır. Emniyet kemeri araçtaki en önemli güvenlik unsurlarından birisidir. Öyle ki, emniyet kemerini takmama; diğer insanların sağlığını büyük ölçüde tehlikeye atmaktadır. Emniyet kemeri, araç içerisinde önde ve arkada olmak üzere 2 farklı temel konumda bulunur. Önde bulunan emniyet kemerine ön emniyet kemeri; arkada bulunan emniyet kemerine ise arka emniyet kemeri denir. Emniyet kemeri, omuz hizasından başlayıp göğüs üzerinden ve karın bölgesinden devam eder. 

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nasıl Kesilir?

Türkiye Cumhuriyeti Trafik Kanunu 78. Maddesi uyarınca, sürücü ve yolcular; araç içerisinde belli kurallara dikkat etmek zorundadır. Ve yine Karayolları Trafik Müdürlüğü’nün 150. Maddesi uyarınca, araç içerisinde bulunan kişilerin emniyet kemeri takma zorunluluğu açıkça belirtilmiştir. Bu kanun maddesine uymayan, yani emniyet kemeri takmama eylemini gerçekleştiren bireylerin ise ceza alacağı da yine açıkça belirtilmiştir. Bu kanuna bağlı olarak, trafik polisleri trafik esnasında araç içerisinde bulunup emniyet kemerini takmayan bireylere ceza kesmektedir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2020 Ne Kadar? Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar Oldu?

2020 senesine ait emniyet kemeri takmama cezası 132 TL olarak belirlenmiştir. Eğer sürücü tebliğ süresinden sonra 15 gün içinde gerekli ödemeyi gerçekleştirirse, emniyet kemeri takmama cezası 99 TL olmaktadır. Yolcular için emniyet kemeri takmama cezası ise 108 TL olarak belirlenmiştir. 

Emniyet kemeri takmama eylemini gerçekleştiren araç sahiplerinin emniyet kemeri takmama cezası ise 15 puan olarak belirlenmiştir. Ceza puanı 100 olan araç sahibi sürücülerin ise ehliyetlerine 2 ay boyunca el konulmaktadır.

Diğer trafik cezalarını da merak ediyorsanız Trafik Cezaları 2020 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli yolculuklar diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page