BENZİNLOG
31
mart
2019
Elektrikli Araç
Elektrikli Araçlar Neden Tercih Edilmiyor?

Elektrikli Araçlar Neden Tercih Edilmiyor?

Net bir sebep olmasa da elektrikli araçlar neden tercih edilmiyor sorusuna cevap olarak henüz bilinç seviyesinin düşük olması ve araçların pahalı olmasından dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü elektrikli araçların sağladığı avantajlar olumsuz yönlerine göre çok daha ağır basmaktadır. Bunlar dışında yaptığımız araştırmalara göre elektrikli araçlar neden tercih edilmiyor'a farklı cevaplar da var

Akü Kirası

Bilindiği üzere elektrikli otomobiller bünyelerinde bulundurdukları aküler ile çalışıyor. Bu devasa aküler, marka ve modele bağlı olarak 500 km’ye kadar yol yapabiliyor. Böyle düşündüğümüzde, mazot ve benzine kıyasla elektrikli otomobilin çok karlı olduğu hissine kapılabiliriz. Fakat bilmediğimiz ya da fazla dillendirilmeyen bir husus var: akü kirası.

Elektrikli otomobillerin hemen hemen hepsinde akü kiralama bedeli denilen bir ücret mevcut. Bu ücret, firmadan firmaya, markadan markaya değişiklik gösteriyor. Akü bitmese de kirasını ödemeye devam etmek zorundasınız. Bu elektrikli araçların tercih edilmemesinin sebeplerinden ancak akaryakıt fiyatlarının artışı ile beraber daha ekonomik hale gelmekteler o yüzden yakın gelecekte insanlar daha fazla elektrikli araç tercih edeceği öngörülüyor.

Akü kirasına ek olarak, ikinci el piyasasının zayıf olması, tek şarj ile gidilen mesafenin dizel ya da benzinli araçlara göre düşük olması, çok yüksek hızlara çıkamaması, pil şarj etme istasyonlarının yaygın olmamasını elektrikli araçların tercih edilmemesine sebep olarak söyleyebiliriz ancak şarj istasyonları ve hız konusuna da son günlerde çözümler üretilmekte!

Tüm içerikler okundu!

Next page