BENZİNLOG
12
ekim
2020
Elektrikli Araç
Elektrikli Araçlar Hakkında Yanlış Bilinenler!

Elektrikli Araçlar Hakkında Yanlış Bilinenler


Son yıllarda, hem ülkemizi hem de dünyamızı derinden saran bir furya var: Elektrikli araçlar. Benzinli araçlara alışmış bir toplum olarak elektrikli araç kavramı çoğumuzun kafasında hala tam net değil. Tüketicilerin aklında "Elektrikli araçlar pahalı mıdır? Elektrikli araç şarj istasyonu nerededir? Elektikli araç evde şarj edilir mi?" gibi onlarca soru işareti var. Elektrikli araçlar hakkında gerek internette gerek başka mecralarda yanlış bilgiler mevcut. Bu da biz tüketicileri elektrikli araç konusunda yanlış yönlendirebiliyor. Peki nedir bu elektrikli araçlar? Elektrikli araçlar hakkında yanlış bilinenler nelerdir? Hadi yazımıza bir göz atalım.


1. Elektrikli arabalar neden pahalı?

İnternet üzerinde araştırdığımız zaman, "Elektrikli arabalar neden pahalı" diye bir soru karşılıyor bizi. Oysa bu durum gerçeği yansıtmıyor. Hayır, elektrikli arabalar pahalı değildir! Bazı elektrikli arabaların fiyatları, benzinli veya dizel arabalara nazaran daha yüksek olabiliyor. Ancak günün sonunda, düzenli masraflar ve enerji masrafı da hesaba katıldığında; elektrikli arabaların kişiye maliyeti çok daha az!


2. Elektrikli araçların şarjı hemen biter mi?

Yine sık sorulan sorulardan birisi ise: Elektrikli araçların şarjı hemen biter mi? TÜİK’in hazırlamış olduğu rapora göre, Türkiye’de yaşayan ortalama bir sürücü günde 36 kilometre yol kat ediyor.  Elektrikli Ford Focus tek depo ile 185 kilometre menzile sahipken; bu konuda daha iddialı olan Tesla Model S ise 542 kilometre yol gidiyor. Bu sayede tek depo şarj ile 1 haftalık elektrikli araç kullanımına rahatlıkla sahip olabiliyorsunuz!


3. Elektrikli araçlar nerede şarj edilir? Elektrikli araçlar için şarj istasyonları var mı?

Elektrikli aracınızı şarj etmek için kamuya açık bir istasyona veyahut garajlarda bulunan altyapılara ihtiyacınız yok! Elektrikli araçların içerisinde bulunan bataryayı çıkartıp kendi evinizde bulunan elektrik şebekesi ile rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Ayrıca, elektrikli araçlara artan talep ile birlikte her otoyola şarj altyapısı geleceğinden de şüphemiz yok! Ve BenzinLitre uygulaması sayesinde size en yakın elektrikli araç şarj istasyonlarını bır tıkla görüp, yol tarifi alabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Elektrikli arabanın bataryası patlar mı?

Elektrikli arabalarda, kullandığımız diğer teknolojik cihazlarda (telefon, bilgisayar, elektrikli ev aletleri) da olduğu gibi lityum bataryalar bulunmaktadır. Bu piller termal kaçak yapma imkanına sahip olsa da, yüksek teknoloji ile birlikte bu bataryaların dizaynları termal kaçağı önleyecek şekilde üretilmektedir. Yani elektrikli arabanın bataryası patlar mı sorusunun cevabı; Hayır! 


5. Elektrikli araçlar yavaş mı gidiyor? Elektrikli araçlar mı daha hızlı yoksa benzinli araçlar mı?

Genel kanının aksine, elektrikli araçların çoğunluğu benzinli araçlara nazaran daha yüksek hızlara çıkabilmekte. Bu anlamdaki rekor ise, Pininfarina markasının Battista modelli aracına ait. Saatte 400 kilometre hız yapabilen bu araç; 0’dan 100’e ise 2 saniyenin altında çıkabiliyor! Yani elektrikli araçlar benzinli araçlara kıyasla daha hızlı.


6. Elektrikli araçlar çevreye zararlı mı?

Enerjisini fosil yakıtlardan alan benzinli ve dizelli araçların aksine; elektrikli araçlar, sizin ve çevrenizin sağlığına zarar veren gazların emisyonunu yapmadıkları için çevre adına çok daha sağlıklıdır. Her ne kadar bu elektriği üreten bazı santraller de gaz emisyonu yapıyor olsa da; araştırmalar gösteriyor ki elektrikli araçlar her koşulda çok daha çevre dostu! Ayrıca, elektrikli araçların bakımı için motor yağı veyahut soğutucu sıvılar gibi zararlı maddeler gerekmediği için çevreye daha duyarlı.


7. Elektrikli araç ile hibrit araç aynı şey mi?

Toplumdaki genel düşüncenin aksine, elektrikli araçlar ile hibrit araçların temel çalışma prensipleri farklıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse; elektrikli araçlar, enerjisini tamamen elektrik motorundan alır. Öte yandan hibrit motorda bulunan elektrik motoru ise, sadece benzin motorunu desteklemek için kullanılır.

8. Elektrikli araçlar benzinli araçlardan daha çok ses çıkarıyor.

Tam tersine, elektrikli araçlar korkunç bir sessizliğe sahip… Bu korkutucu sessizliklerinden ötürü yoldaki yayaların problem yaşamaması adına yapay ses çıkarmaları zorunlu! Ancak bu yapay ses, benzinli araçların sesine nazaran çok daha az gürültülü. Yani, artık kafa ütüleyen benzinli araçların seslerine veda etmenin zamanı geldi geçiyor!


9. Elektrikli arabaların şarj süresi çok uzun.

"Bu elektrikli araba şarj olana kadar ohoooo!" demeyin. Elektrikli arabaların şu anki şarj süreleri nispeten uzun olsa da, yüksek teknoloji ile birlikte bu zaman oldukça kısalmaya başladı. Yerli aracımız TOGG’un bataryası 30 dakikanın altında şarj edilebiliyor olacak! Hele bir de benzin istasyonuna gitmek için kaybettiğiniz zamanı ve soluduğunuz zehirli gazları da hesaba katarsak; elektrikli araçlar çok daha faydalı. Ayrıca telefonunuzu şarj eder gibi arabanızı da gece şarja bırakabilirsiniz! 


10. Elektrikli aracı şarj etmenin maliyeti çok mu?

Elektrikli aracınızın bataryasını özellikle evinizde şarj ediyorsanız faturanız size biraz “kabarıkmış” gibi görünebilir. "Kim ödeyecek bu elektriğin parasını" demeyin. Aynı mesafeyi benzinli aracınızla kat ettiğinizde tüketeceğiniz benzinin ücretiyle kıyasladığınızda devede kulak kaldığını sizler de göreceksiniz. Özellikle son günlerde yaşanan kurdaki ve petrol fiyatlarındaki artış da göz önünde bulundurulduğunda, elektrikli araç kullanımı çok daha ekonomik!

Elektrikli araçları anlattığımız kategorimize linkten ulaşabilirsiniz.

Evinize en yakın elektrikli araç şarj istasyonlarını görebileceğiniz ve fiyatlarını kıyaslayabileceğiniz uygulamamızı indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!


Tüm içerikler okundu!

Next page