BENZİNLOG
07
mart
2020
Elektrikli Araç
Otomobil
Elektrikli Araçlar Hakkında Bilgi 2020

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR HAKKINDA BİLGİ 2020

Birçok araba üreticisi firma, elektrikli araba modellerinin tanıtımını yapmış ve hatta kimiyse piyasaya sürmüş durumda. Yapılan araştırmalara göre de Avrupalı araba üreticileri 2020'yi elektrikli araç yılı yapmak için ayrı bir çaba göstermektedir. En büyük araba üreticilerinin birçoğu, ürünlerinin  çevreye zararının çok daha az olması ve karbondioksit emisyonlarını azaltmak adına yeni elektrikli araba modelleriyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyorlar. 

Geçtiğimiz senelerde elektrikli araç pazarı oldukça dardı. Ancak 2019 yılı sonunda konuya ilişkin çalışmalar artış gösterdi ve elektrikli araç bilinirliği son derece arttı. Bu durumla birlikte önde gelen pek çok araba üreticisi 2020'de elektrikli araç modelleri ile karşımıza çıkacak. Buna Mini, Fiat, Corsa, Honda, Peugeot gibi markalar dahil. Tahminlere göre piyasada bulunan elektrikli araç sayısı üzerinden %100 artış gösterebilir. 

Bunun sebebi ise insanların benzinli araçları tercih etme sıklığının azalması yani taleplerde oldukça düşüş yaşanmasından kaynaklı 2020 yılında elektrikli araç pazarının büyüyeceği söyleniyor. Özellikle de Çin ve Avrupa piyasasında çok yoğun olarak araçların elektrikli modelleri söz konusu olacak. 

Verilerden bahsetmek gerekirse; 

2019 senesinde satışı gerçekleşen araçların 3.4'ünü elektrikli araçlar oluşturuyordu. Bu durumun bir sene içerisinde yani 2020 senesinde elektrikli araçların pazarda 5.5 oranında yer edineceği söyleniyor. Ve hatta 2025 senesinde bu oranın her 5 araçtan 1 inin elektrikli olmasının beklendiği yönünde. 


Tüm içerikler okundu!

Next page