BENZİNLOG
23
nisan
2019
Elektrikli Araç
Elektrikli Araçlar Hakkında Bilgi 2019

Elektrikli Araçlar Hakkında Bilgi 2019

Elektrikli Araba Nedir?

Fosil yakıtla çalışan arabaların alternatifidir. Elektrikli arabalar içten yanmalı motora sahip araçlara göre çok daha az parçadan oluşan, iç hacmi çok daha geniş olan otomobillerdir. Çevreci olmaları sebebiyle çoğu ülkede uzun vadede trafikte tamamen elektrikli arabaların gezmesine dair planlar oluşmaya başladı. Tesla, BMW, Jaguar, Mercedes gibi büyük elektrikli otomobil üreticileri de bu yönde yatırımlarını arttırmış durumda.

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır?

Elektrikli araçlar tekerleri döndürmek için gereken enerjiyi bataryalarından sağlar. Bu bataryaları şarj etmeniz gerekmektedir. Otomobiller ilk çıktığında oldukça popüler olan “menzil” konusu ise çok yakında tarih olacak gibi duruyor. Artık tek seferde 400 km yol katedebilen elektrikli araçlar bulunuyor. (Bknz. Tesla Model 3, Model S ve Model X) İstasyonun ağının artmasıyla beraber de yol üstünde şarj etme problemi tamamen ortadan kalkacak gibi gözüküyor.

Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli araçlar 2 şekilde şarj edilebiliyor. Bunlar AC-Alternatif Akım ve DC-Doğru Akımdır. AC ev tipi şarj olarak bilinirken DC ise hızlı şarj olarak anılıyor. Ayrıca 3 tip soket tipi var. Bunlar da Mennekes (Tip 2), ChaDemo ve CSS soketleridir. Her aracın soket tipi farklı. Bu sebeple uzun yolda aracınıza uygun soket tipini bulmanız gerekiyor. Ülkemizde ZES, E-Şarj, Voltrun ve G-Charge gibi markaların elektrikli şarj üniteleri üzerine yatırımları mevcut. Araçtan araca değişen soket tipine göre istasyon ağı her geçen gün büyüyor. Hatta ZES istasyonlarında aracınızı şarj etmek şimdilik ücretsiz!

Elektrikli Araba Fiyatları

Finansal açıdan baktığınızda elektrikli araçların satı fiyatları fosil yakıtla çalışan araçlara göre yüksek kalıyor. Yine de yakıt masrafı fosil yakıtlarla kıyaslandığında çok ufak kalıyor. Sessiz,  hızlı ve çevre dostu. Umuyoruz ki yakında elektrikli otomobiller devlet teşvikleri ile beraber finansal açıdan da cazip hale gelecektir.

Elektrikli Araba Bakımı

Elektrikli araçlar hakkında merak edilen bir diğer konu ise araç bakımı. Eğer bir Tesla sahibiyseniz aracınızın periyodik bakıma ihtiyacı yok. Garantili. Fakat herhangi bir parça arızasında siparişi yurtdışından vermek zorundasınız. Arıza durumunda ise aracı yurtdışına yollamanız gerekiyor. Yine de tüm markalara baktığımızda parça sayısının azlığı ve daha az hareketli parça olması sebebiyle fosil yakıtlı araçlara göre daha az masraflı olduğunu söyleyebiliriz. 

Çok yakında BenzinLitre üzerinden elektrikli şarj istasyonlarına ulaşabileceksiniz! 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page