BENZİNLOG
16
mart
2019
Elektrikli Araç
Elektrikli Araç Şarj Ücreti

Elektrikli Araç Şarj Ücreti

Senelerden beri gelen alışkanlığımızdan olsa gerek ne kadar yakar, 1 depo ile kaç km gidiyor gibi soruları elektrikli araçlar için de düşünüyoruz. Ama elektrikli araçlar için yakıt ikmali biraz farklı. Benzin, mazot ve otogazda litre ile alışveriş yaparken elektrikli araç şarj ücreti dakika üzerinden belirleniyor. Üstelik “araçtan araca” fiyat değişiyor. Her elektrikli araç şarj ücreti aynı değil.

ZES (Zorlu Energy Solutions) şarj ünitelerine uğrarsanız lansman süresi boyunca elektrikli araç şarj ücreti olmadığını göreceksiniz. Ama E-sarj, Voltrun gibi istasyon ağı daha geniş markalarda dakika başı elektrikli araç şarj ücreti ödemek durumundasınız.

Elektrikli araç şarj ücreti ne kadar?

Eşarj şarj ücreti, Dakika başı ücretler araçtan araca 0.06 TL ile 0.86 TL arasında değişiyor. Yurtdışı ile karşılaştırırsak, Tesla Supercharger şarj üniteleri araçları $0.13 ile $0.26 dolar arası dakika başı ücret ile çalışıyor.

Esarj’ın oluşturduğu sisteme göre şarj ücretleri kW üzerinden hesaplanıyor. Örneğin Renault Zeo modeli  22 kW şarj gücü ile çalışıyor. Bu hızda bir şarj ünitesinde dakika başı 0.33 TL ödersiniz. Aracınız 30 dakika içinde %50 seviyelerinde şarj olmuş olur.

E Şarj Tarife 

Diğer bir örnek ise Fluent ZE modeli. 3.7 kW desteği olan bu model de dakika başı 0.06 TL ödersiniz. Aracınızın %50 oranında şarj olması için ise 3 saat civarında beklemesi gerekiyor.

kW düştükçe, aracının sarj olması süresi artıyor.

Bilmeniz gereken bir ufak detay da şu şekilde : Eğer aracınızı sarj olduktan sonra sokete bağlı halde bırakmaya devam ederseniz tarafınıza dakika başı ücret azalarak yansıtılmaya devam eder. Soketin meşgul olması sebebiyle zaman bazlı tarife üzerinden makul bir ücret Esarj tarafından belirlenmiştir.

Elektrikli Araç Ne kadar yakar?

Aslında bu sorunun cevabı için ortalama bir değer vermek oldukça zor. Ama (şarj süresi x elektrikli araba şarj ücreti) şeklinde bir maliyet çıkartıp, yaptığınız km’yi bu değere bölerek kilometrede ne kadar yaktığına ulaşabilirsiniz. Birkaç elektrikli araba modelinin kilometrede ne kadar yaktığına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Her aracın menzilinin de farklı olduğunu unutmayın.

 

Model S P85D w Dual Charger 210,24 TL
Model S 90D w HPC 19"0,21 TL
Model S 100D0,21 TL
Renault ZOE ZE400,16 TL
BMW i3 60Ah0,14 TL
BMW i3 94Ah0,14 TL
Jaguar I-PACE0,26 TL
BMW i3 Hızlı Şarj %20-%800,14 TL
Tesla Model S 90D ChaDeMo0,21 TL

Tüm içerikler okundu!

Next page