BENZİNLOG
02
mart
2019
Elektrikli Araç
Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Türkiye elektrikli araba akımına yeni yeni adapte olan ülkeler arasında. Önümüzdeki yıllarda TEHAD gibi kuruluşların destekleriyle elektrikli arabaların ve Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının oldukça gelişeceğini söyleyebiliriz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarında yakıt ikmali olarak bildiğimiz işlem akaryakıt istasyonlarından daha farklı. Benzinliklerde nasıl aracımızın tipine göre mazot, benzin, otogaz hatta eurodizel, kurşunsuz 95 gibi yakıt tiplerini seçiyorsak, elektrikli araçlarda da aracınıza göre istasyon tipi, standartları, girişleri (soketleri) gibi detaylara uygun hareket etmek durumundasınız. Her elektrikli arabayı her Elektrikli Araç Şarj İstasyonunda şarj edemezsiniz. Ayrıca elektrikli araba motoru hakkında bilgi almak isterseniz diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

Elektrikli Araba Nasıl Şarj Olur?

DC (Doğru akım) ve AC (Alternatif akım/Şebeke elektriği) olmak üzere elektrikli arabanızı iki tipte şarj edebilirsiniz. Alternatif akım ve doğru akım istasyonlar kendi içlerinde farklı girişlere (soketlere), watt’lara sahip.  Mesela İstanbul Kanyon AVM’de aracınızı şarj edebileceğiniz soketleri resimde görebilirsiniz.

Kaynak: PlugShareKaynak: PlugShare

Alternatif Akım (AC) tipte bir istasyonda aracınızı şarj etmek isterseniz aracınızda içerisinde charger bulunduran bir model olmalıdır. Yani aracınızın içinde bir elektrikli sarj cihazı bulunmalı. Bu şarj cihazı Elektrikli Araç Şarj İstasyonundan aldığı elektriği Doğru Akıma (DC) çevirir ve aracınızı şarj eder. Alternatif Akım tip istasyonda maksimum şarj hızı 22 kW iken, Doğru Akım tip istasyonda bu hız 350 kW seviyelerine yükselebilir. Bunun sebebi ise Alternatif Akımda şarj ederken araç içinde bulunması gereken charger’ın DC tipi istasyonların içerisinde bulunmasıdır. Yani DC tipi istasyonda aracınızı şarj ederken aracı ekstra bir parçaya ihtiyacınız yok.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Standartları

1. Alternatif Akım (AC) Tip İstasyonlar:

230V(1faz)–400V(3faz)

16A/32A/64A

3,7kW–43kW (Genellikle 22 kW)

Elektrikli Şarj İstasyonu Soketleri


TİP 2 (MENNEKES)

TİP 1 (SAE J1772)  

2. Doğru Akım (DC) Tip İstasyonlar:

120V(1faz)–240V(2faz)

16A/32A

Elektrikli Şarj İstasyonu Soketleri

CHAdeMO - 250V- 200A- 50kWCCS COMBO - 400V - 125A - 50kW (350 kW'a kadar)

Elektrikli Araba Menzili 

Eğer aracının 50 kW hızı destekliyorsa, bu seviyede aracınızı 40 dakika şarj etmeniz aracınızın menzilini 200 km'ye kadar arttırabilir.


Tüm içerikler okundu!

Next page