BENZİNLOG
31
mart
2019
Elektrikli Araç
Elektrikli Araç Dönüşümü

Elektrikli Araç Dönüşümü

Elektrikli araçlar, diğer yakıt türlerine göre hem yüzde 90 daha az yakıt maliyetine sahip hem daha çevreci hem de daha düşük maliyetli. Bu sebeple yakıtlı araçların elektrikli araca dönüştürülmesi için projeler yapılıyor.

Elektrikli Araç Dönüşüm Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Yakıtlı araçların elektrikli araçlara dönüşmesi kapsamında ilk adım olarak, aracın motor ve yakıt deposu gibi sistemler araçtan çıkarılıyor. Akü sistemi şase arasına yerleştiriliyor. Akülerin ön kısma yerleştirilmesinin nedeni araçta dengeyi sağlamak.  Yerleştirilen bu yeni sistem ile 100- 200 km arasında sürüş sağlamak mümkün oluyor.

Elektrikli Araca Dönüştürülen Otomobiller Şehir İçi Kullanımına Uygun

Şehir içi kullanımına uygun olan dönüştürülmüş elektrikli araçlarda benzin göstergesinin yerini batarya göstergesi alıyor. Şu an için maliyeti 4 bin Euro olan elektrikli araç dönüşümü kitlerinde seri üretime başlanması ile maliyetin 1000 Euro’ya ulaşması bekleniyor.

Her segment için özel olarak üretilmiş elektrikli araç dönüşümü kitleri, aktarma organlarına en iyi uyum ile elektrik ünitesi, batarya setleri, kontrol ünitesi, kablolar ve çeşitli bağlantı aparatları, şarj adaptörler ve bir elektrikli arabanın ihtiyacı olacak her türlü donanım ile birlikte sunuluyor. Bu sayede tüm parçalar uyumlu şekilde çalışarak, beklenen ekonomik veriler ve performans değerleri elde edilebiliyor.

Elektrikli Araca Dönüşüm Maliyeti Yaklaşık 10.000 TL-28.000TL

Elektrikli araç dönüşümünün sağlaması için üretilen prototip, dönüşüm yapılan bir araç için yüzde 25-30 civarında yakıt tasarrufu sağlıyor. Söz konusu dönüşüm kiti sayesinde benzinli, dizel yada LPG’li araçlar fosil yakıt ve elektrik sistemi ile birlikte çalışabilecek bir yapı kazanıyor ve hibrit araca dönüşüyor. Benzin ve dizel ile çalışan araçlar 10.000 TL civarında bir maliyet ile elektrikli otomobile dönüştürülebiliyor.

Fiyat aralıkları olarak; hafif ticari bir arabayı elektrikli dönüşüm macerasında, orijinalindeki güç ve performans değerleriyle ortalama olarak, 18.000 TL ile 28.000 TL’lik bir masraf beklemektedir.

Elektrikli Araç Dönüşümü Yapan Firmalar

Elektrikli araç dönüşümü kiti üretim, montaj, servis gibi işlemler için konu hakkında uzmanlaşmış yerli ve yabancı firmalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Talepler ise araçlarını dönüştürerek memnun kalan kullanıcıların olumlu yorumlarıyla artarak devam ediyor. Yerli ve yabancı markalar arasında ülkemizde faaliyet gösteren bazı firmalar hakkında bilgiler merak konusu. Bu firmalar, özel olarak dönüşüm kitleri üretip montaj ve diğer tüm işlemler için gerekli yeterliliğe sahip firmalar.

FullCharger International, adından da anlaşılacağı gibi yurtdışı kökenli bir firma. Ülkemizde elektrikli araç dönüşümünde büyük işler başarmış firma, elektrikli araba sektöründe etkileyici çözümler ile ünlüdür. Renault için şarj istasyonları üreten firma tüm dünyada elektrikli dönüşüm için ilk tercih edilenler arasında yer alır.

Yerli elektrikli araba dönüşüm kiti ve diğer uygulamaları konusunda tanınmış diğer firmalar ise Devrimsel Teknoloji Ltd’dir ve IMECAR’dır. Elektrikli araç dönüşümü ve diğer donanım konularındaki etkileyici çözümleriyle isimlerini duyurmuşlardır.

Tüm içerikler okundu!

Next page