BENZİNLOG
30
kasım
2019
Elektrikli Araç
BenzinLitre
Otomobil
Elektrikli Arabalar Neden Yaygın Değil?

Elektrikli Arabalar Neden Yaygın Değil?

Teknoloji dünyasında elektrikli arabalar son dönemlerde sık duyduğumuz konular arasında. Normal arabalara göre olağanüstü derecede yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli arabalar neden yaygın değil? Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler arasında sürücülerin elektrikli araçlara karşı olan önyargıları, elektrikli araçların pahalı olması, elektrikli araçların şarj problemleri ve elektrikli araçların sağladığı avantajların algılanabilmesi için gerekli bilincin oluşmamasını sayabiliriz. Henüz elektrikli araç üretiminde fazla sayıda ve çeşitte üretim de yapılmadığı için elektrikli arabalar pek tercih sebebi olmuyor.

Elektrikli Araba Alınır Mı?

Elektrikli araba alınır mı sorusunun tek bir cevabı yok. Elbette alınabilir. Avantajlarına göz atarsak şu özelliklerini görebiliriz:

- En çok bilinen özelliği, yakıt tasarrufu sağlaması.
- Elektrikli motorların dizel ve benzinli araçların motorlarına göre arıza problemi çok çok azdır. Dolayısıyla elektrikli aracınız varsa sanayiye az yolunuz düşer.
- ÖTV ve MTV vergileri daha düşüktür.
- Elektrikli arabalar çevre dostudur, doğaya zararlı gaz salınımı yapmaz.

Tüm bu avantajların yanısıra elektrikli arabalar neden yaygın değil sorusunun cevabı şimdilik fiyatı ve üretimde çeşitliliğinin olmaması diyebiliriz. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında bilinmezlik içinde kalmak istemeyen yani ‘’Risk almam, bildiğimden şaşmam’’ diyen sürücüler elektrikli araçları pek tercih etmiyor. Avantajları ve dezavantajları konusunda ise görüş ayrılıkları oldukça fazla. Sizin arabadan beklentileriniz ve bütçeniz doğrultusunda bir tercih yapmanız ve karar vermeniz en doğrusu olacaktır.


BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page