BENZİNLOG
31
mart
2019
Elektrikli Araç
Elektrikli Araba Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli Araba Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli araba özellikleri arasında en önemlisi çok büyük oranda yakıt tasarrufu ve karbon dioksit salınımının olmamasıdır. Bu araçlar çevreci araçlardır ve çevre kirliliğine sebep olan herhangi bir etkileri yoktur.

Elektrikli arabalar genel olarak bataryalar, üzerinde motoru sürmek için güç komponentleri bir yada birkaç motordan oluşur ve bataryalar şebeke elektriğinden şarj olurlar ve ürettikleri gücü motora aktarırlar ve bu şekilde araç hareketini sağlamış olurlar.

Elektrikli Araba Özellikleri ve Farkı Nedir?

Dizel ve benzinli araçlar da motordaki hareketleri parçaların sayısının çokluğu aşınma vb problemlerin çokluğu elektrikli motorlarda yoktur ve bu yüzden çok daha uzun ömürlüdür.
Elektrikli aracın motor ömrü 1 milyon km civarıdır.
Bataryaları 500 bin km boyunca aracın kullanımına olanak sağlar.
Aracın başlangıç maliyeti yüksek olsa da bakım ve kullanım(yakıt) çok düşük olduğundan ekonomiktir.
Elektrikli otomobil piyasası sanıldığının aksine inanılmaz bir rekabet içerisinde olduğu için elektrikli araba özelliklerinden detaylı bahsedeceğiz:

Elektrikli Araba Özellikleri (Teknik)

Elektrikli otomobillerin yapısı elektrikli otomobillerin motor yapısı benzinli motorlar kadar karmaşık değildir. Bir adet elektrik motoru ve bunu besleyen genel itibariyle lityum-iyon bataryalar mevcuttur. Bu motorlar her araba modelinde farklı tork, güç ve büyüklüğe sahiptir. Hızlı olması istenen arabanın çekiş gücü düşük, güçlü olması istenen arabanın da buna orantılı olarak hızı düşük olarak ayarlanır.Bazılarının da batarya yapısı özelliği sayesinde menzili çok yüksek mesafelere varabilmekte ve bu mesafe ve hızı gün geçtikçe artıyor. Buna örnek olması için 2011 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkması düşünülen Elektrikli Renault Fluence Z.E. hakkındaki ayrıntılı bilgilere bakabilirsiniz.

Fluence Z.E. Elektrikli Araba Özellikleri (Teknik)

* Araç tipi:Aile Sedanı
* Uzunluk:4748 mm
* Genişlik:1458 mm
* Motor Gücü:70 kW (95 beygir)
* Tork:226 Nm
* Maksimum hız :135 km/h
* Menzil :160 km
* Yolcu sayısı :5 kişi
* Boş ağırlık :1543 kg
* Bagaj hacmi :300lt
* Aktarma Sistemi :Otomatik
* Batarya Tipi/Batarya Konumu :Lityum-iyon/Arkada
* NEDC Menzil :160 km

Elektrikli araba özelliklerinden yukarıda bahsedilenlere bakmak seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Tüm içerikler okundu!

Next page