BENZİNLOG
31
mart
2019
Elektrikli Araç
Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

Elektrikli araçlar genel olarak 1 dk şarj ile 5 km civarı yol gidebilmekte ve şarj istasyonlarına ihtiyaç olmadan şebeke elektriği ile şarj edilebilmektedir. 100 kilometrede 1,5 euroluk elektrik harcıyorlar. Aynı mesafe için 8 euroluk benzin yakan araca göre büyük tasarruf sağlıyorsunuz. Yani alırken yaptığınız borcu, aracın kendisi ödüyor diyebiliriz.

Elektrikli araba ne kadar yakar sorusu da modeline göre ve mevsime göre de her otomobil de olduğu gibi değişkenlik gösteriyor. Bazıları optimum havada tüketimin 140Wh/km‘ye kadar düşebildiğini bildirirken, daha çok Kanada’dan gelen veriler -10, -20 santigrat derece gibi soğuklarda 280Wh/km hatta motor ve pil dahil soğuk iken 300Wh/km üstüne çıkabildiğini belirtiyor.

Tesla Model S Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar?

Wh ve kWh gibi ölçü birimleri “enerji” ölçü birimleridir. 1 kWh saati bir güç kaynağından bir saat boyunca bir kW güç çekmek demektir. Eğer 500W’lık bir güç kaynağından 2 saat elektrik çekerseniz yine 1kWh’lık enerji çekmiş olursunuz. Yani eğer Tesla Model S tüketim değeri olarak 200Wh/km veriyor ise 1kWh’lık enerji ile 5km gidebilir demektir. Model S’lerin çoğunun pilinin enerji kapasitesinin 85kWh olduğunu düşünür isek ortalama tüketimi tüm depo boyunca tutturabilirseniz piliniz 425km sonra bitecektir. Eğer tüketimi 150Wh/km’ye düşürebilirseniz menziliniz aynı pil ile 560 km’ye çıkıyor.

Uzun vadede elektrikli araba ne kadar yakar sorusuna benzin ve dizelden daha tasarruflu olduğunu söyleyerek cevap verebiliriz.

 

Tüm içerikler okundu!

Next page