BENZİNLOG
11
ekim
2018
Yakıt
Elektrikli Araç
Elektrikli Araba Nasıl Çalışır

Elektrikli Araba Nasıl Çalışır

Son dönemde elektrikli arabalara gösterilen ilgi oldukça fazla. Trafikte gördüğümüz elektrikli araba sayısı her geçen gün artıyor. Üretici firmalar da  son teknoloji elektrikli araba üretme yarışı içerisindeler. Elektrikli arabaların satış fiyatı her ne kadar benzinli ve dizel araçlara göre pahalı olsa da, kilometre başı maliyetlerine baktığınızda normal araçlara göre yaklaşık 5 kat tasarruf sağladıkları sonucuna ulaşıyoruz. Ayrıca oldukça sessiz çalışıyorlar. Sürücü ve yolcular için konforlu bir yol deneyimi sunuyor. 

Peki Elektrikli Araba nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalar temel olarak 4 prensipte çalışır. 

·         Hybrid Sistemli (Melez)

·         Şarj Edilebilir Özellikli Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid)

·         Menzil Arttırıcılı Sistem (Range Extender)

·         Tam Elektrikli Sistem

Hybrid Sistemli (Melez)

Adından da anladığımız üzere bu melez sistem hem içten yanmalı motor hem de elektrikli sistem olarak 2 motor kullanır. Bu sistemde elektrikli sistem diğer motora yardımcı olur. Bu elektrikli araba tipinde motoru şarj etmekte olan bir donanım ve bu donanıma enerji sağlayan priz üzerinden şarj olan piller vardır. Bu sisteme ek olarak araç fren durumunda oluşan kinetik enerjiyi pillere gönderir.  Birlikte çalışan 2 motor aracın çekişine yardımcı olur . 

Belirli bir hıza kadar elektrikli motorlar çekiş görevini yürütür. Belirli hızın sonrasında içten yanmalı motor devreye girer. Belirli hızdan itibaren yakıt tüketiminde büyük artış olur. TOYOTA bu sistemin mucididir. Toyatanın Prius modelini hybrid arabaya örnek gösterebiliriz. 

Ayrıca Hyundai Ioniq de popüler hybrid araçlardandır. Youtube fenomeni Aziz Kancar’ın İstanbulda Hyundai Ioniq ile çektiği videoya ulaşabilirsiniz. 

Şarj Edilebilir Özellikli Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid)

Bu otomobillerde çalışma sistemi hybrid sistemle aynıdır. Fakat daha büyük piller kullanılır. Bu sistemde aracı prize takarak şarj edebilirsiniz. Tıpkı hybrid sistemdeki gibi fren sırasında kinetik enerjiyle de şarj olma özelliğine sahiptir. Hybrid’ten farkı ise belirli şartlarda içten yanmalı motorun elektrikli sisteme yardımcı olmasıdır. Yani bu sistemde baskın olan elektirikli motordur. BMW markasının bu tipte araçları vardır. Bknz X5-i8. Ayrıca Volvo XC90 T8 modeli de popüler Şarj Edilebilir Özellikli Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid) araçlardan biridir.


Menzil Arttırıcılı Sistem (Range Extender)

Tıpkı diğer sistemler de olduğu gibi Menzil Arttırıcı sistemlerde de elektrikli ve içten yanmalı motor sistemi vardır.  Fakat içten yanmalı motor bu sistemde aracın çekişine etki etmez. Aracın çekişini sağlayan elektrikli motorun gücüdür. İçten yanmalı motor şarj etme işleminde devreye girer. Bu araçlar da frenlemede ortaya çıkan kinetik enerjiyi sarj olarak kullanır.  Opel Ampera bu sistemle çalışan araçlardır.

Tam Elektrikli Sistem

Bu sistemde sadece 60 volt enerji ile çalışan bir elektrik motoru bulunur. Ve bu motora enerji sağlayan bataryayı prize takarak şarj edebilirsiniz. Batarya süreleri kısadır ama bu konuda neredeyse tüm üretici firmalar çalışmalar yapmaktadır. Frenleme sonrası kinetik enerjinin kullanılması bu sistemde de kullanılır. BMW’nin i3 modeli bu sisteme verebileceğimiz en iyi örnektir. 

Elektrikli araç üreticilerinin başında gelen Tesla, Renault, Kia, BMW, Jaguar  gibi markalar bu segmente yoğunlaşmış durumda. İleride de fosil yakıtların yarattığı çevre kirliliğinden ötürü elektrikli araçların hayatımızda yerini alması çok olası.  Şimdiden Avrupa’da fosil yakıtla çalışan araç sayısında azalmalar başlamıştır. 

Elektrikli arabanızı şarj edebileceğiniz şarj istasyonlarına da çok yakında Benzinlitre’den ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Tüm içerikler okundu!

Next page