BENZİNLOG
07
ocak
2020
Elektrikli Araç
Elektrikli Araba Evde Şarj Edilir mi?

Elektrikli Araba Evde Şarj Edilir mi?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli, elektrikli arabası görücüye henüz çıkmışken, elektrikli arabalar hakkında sorular sorulmaya başlandı. Bu sorulardan en yaygın olanı da 'Elektrikli araba nasıl şarj edilir? Elektrikli araba evde şarj edilir mi?'  sorusu oldu...  Evet, eğer soket tipine uygun bağlantıyı sağlayabiliyorsanız elektrikli araba evde şarj edilir.


Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir?

Aslında elektrikli arabalar elektriğin bulunduğu her yerden şarj edilebilir. Aynı telefonunuzu ya da laptopunuzu şarj eder gibi arabanızı da şarj edebilirsiniz. Elektrikli araba şarjı hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, batarya bitmeden aracı şarj etmeniz. Batarya doluluk oranı %20'nin altına düşmeden şarj edilmelidir, pilin bitmesi durumunda bazı hücreleri yok olmaktadır. Elektrikli arabaları şarj etmek için genellikle şarj istasyonları uğrak yer oluyor. Şarj istasyonları aslında oldukça yaygın. Sizin de yolculuk esnasında, mola yerlerinde, AVM'de gezerken dikkatinizi çekmiştir . Sonuca ulaşmak gerekirse, aracınızı alternatif akım yöntemini kullanan AC tipi şarj üniteleri ve doğru akımı kullanan DC tipi şarj ünitelerinden faydalanarak prize takıp şarj edebilirsiniz.  'Hiç uğraşamam şimdi istasyona gitmekle, ektrikleli araba evde şarj edilir mi?' sorusunu duyar gibiyiz. Asıl merak edilen konuya geçelim o halde.

Evde Elektrikli Araba Şarj Etmek

Evet, edilebilir. Şaşırtıcı ama normal telefon, laptop şarj eder gibi elektrikli arabayı evde şarj etmek mümkün! Elektriğin olduğu her yerde elektrikli arabalar şarj edilebilir. Ancak asıl önemli olan aracın ne kadar sürede şarj olduğu. Elektrikli otomobilde şarj hızını belirleyen iki etmen var. Bunlar; arabaya verilen elektriğin gücü (kw) ve arabanın ekipmanları ile alabileceği güç. Evde kendi imkanınızla şarj ettiğiniz zaman, evlerde genellikle tek fazlı bağlantı kurabiliyor olunmasından dolayı, bu süre 10 saat kadar olabiliyor. İstasyonlardan gelen elektrik akımı çok daha yüksek olduğu için bu süre 1 saate kadar kısalmaktadır. E tabii ki gelecek elektrik faturasını göz önünde bulundurarak iyisi mi istasyonda şarj edeyim diye düşünüyor insan.. Elektrikli araba sahibi bir kişinin elektrik faturasını çok dert etmeyeceğini düşünerek diğer bir sorun olan, evin sigortasını attırabileceğini de belirtmek isteriz.

Yerli elekrikli aracımız TOGG 30 dakikada %80'e varan oranlarda şarj olabilecek ve 400 km menzil katedebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Yoldayken elektrikli aracınızın şarjının azalması durumunda BenzinLitre uygulamasını kullanarak, size en yakın elekrikli şarj noktasını bulabilir, yol tarifi alabilirsiniz.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page