BENZİNLOG
09
mayıs
2021
Elektrikli Araç
Otomobil
Elektrikli Araba Evde Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli Araba Evde Nasıl Şarj Edilir?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli, elektrikli arabası gündemdeyken akıllara birçok farklı sorular geliyor. 'Elektrikli araba nasıl şarj edilir? Elektrikli araba evde şarj edilir mi? Nerede şarj edeceğim?'. Evet, eğer soket tipine uygun bağlantıyı sağlayabiliyorsanız elektrikli araba evde şarj edilir. Peki şarj noktaları uzaksa veya araçta istasyona gidecek kadar şarj yoksa Elektrikli araba evde nasıl şarj edilir?

 Elektrikli otomobillerin şarjı üç farklı seviyede sınıflandırılabilir. Bu seviyeler bir aracı şarj ederken kullanılan güç çıkışlarını, dolayısıyla şarj etme hızını ifade etmektedir. Seviyelerin her birinde, düşük veya yüksek güç kullanımı ve AC veya DC şarjını yönetmek için dizayn edilmiş konektör türleri bulunur. Şarj istasyonlarında, DC şarj ile araçlar daha hızlı şarj olurken AC ile şarj süresi daha uzun olabilmekte. DC çıkışlar, bir aracın 30 dakika içerisinde ortalama %80 şarja ulaşmasını sağlarken AC şarj çıkışlarında ise süre biraz daha uzuyor ve araca göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 saat içerisinde araçlar %80’e kadar şarj olabiliyor. Elbette bu şarj istasyonlarına da bağlı bir durum. 


Evde Elektrikli Araba Şarj Etmek

Elektrikli araçlara olan rağbet arttıkça beraberinde gelen soranlardan birisi elbette ki şarj durumu oluyor. Elektrikli araba evde nasıl şarj edilir diye birçok elektrikli araç sahibi düşünüyor. Elektrikli araba ne kadar zamanda şarj edilir? Bu konu evde araba şarj etmek için en önemli konulardan bir diğeridir. Elektrikli arabaların şarj hızını belirleyen iki etken bulunmaktadır. Bunlar:

  • Aracın elektrik şarj tesisat kapasitesi,
  • Evdeki elektrik şarj ünitesinin kW cinsinden kapasitesi

Evde kendi imkanınızla şarj ettiğiniz zaman, evlerde genellikle tek fazlı bağlantı kurabiliyor olunmasından dolayı, bu süre 10 saat kadar olabiliyor. İstasyonlardan gelen elektrik akımı çok daha yüksek olduğu için bu süre 1 saate kadar kısalmaktadır. E tabii ki gelecek elektrik faturasını göz önünde bulundurarak en iyisi aracımı istasyonda şarj edeyim diye düşünüyor insan. Yani evde elektrikli araba şarj etmek oldukça maliyetli olabiliyor. 

Aracınızı evde veya iş yerinizde şarj etmek için elbette ki ekipmanlara ihtiyacınız var. Aracınıza uygun şarj soket girişi ve şarj edilecek uygun ve erişilebilir güç kaynağı. Detaylı şekilde "Elektrikli araba evde nasıl şarj edilir?" sorusuna yanıt için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 


Evde Elektrikli Araba Şarj Etmek Güvenli mi?

Bir yandan da "Elektrikli arabayı evde şarj etmek güvenli mi?" diye araç sürücüleri düşünüyor. 

Evet güvenli fakat  arabalar elektriğin olduğu her yerde şarj edilebilir olmasına rağmen bunun için de uygun şartların sağlanması gerekmektedir. Elektrikli araba evden şarj etmek için öncelikle kullanacağımız evdeki elektrik tesisat alt yapısının, bu işlemin devamı için yeterli güçte ve dayanıklılıkta olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun nedeni olarak da bir ev elektrik tesisatı ortalama olarak 80 amper bir elektrik akımına karşı tasarlanmış ve ev tipi sigortalar da buna göre yerleştirilmiştir. Yani bu amper değerlerinden daha fazla bir tüketim olması durumunda sigortalar atmaktadır. Bu yüzden şu an ki evlerin alt yapısına göre elektrikli arabayı evde şarj etmek için birçok geliştirme olması gerekmektedir.


BenzinLitre uygulamasını indirerek size en yakın şarj istasyonlarını görebilirsiniz.

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page