BENZİNLOG
10
eylül
2020
Elektrikli Araç
Elektrikli araba batarya ömrü ne kadar ?

Elektrikli araç batarya ömrü ne kadar ? 


Nedir bu elektrikli arabalarda kullanılan lityum iyon piller ?

Bu yazıya başlamadan önce lityum iyon pillerden biraz bahsetmek gerekiyor. Lityum iyon piller bir çeşit yeniden doldurulabilir pildir. Cep telefonundan dizüstü bilgisayara kadar çeşitli elektronik ürünlerde kullanılan lityum iyon piller, ağırlıklarına ve büyüklüklerine oranla sağladıkları yüksek güç nedeniyle kabul görüyor ve yaygınlaşıyor. lityum piller diğer kimyasallarla hazırlanan pillere oranla çok daha hafiftir. Bunun sebebi lityum iyon pillerin doldurulma yoğunluklarının en üst seviyede olmasıdır. Lityum iyon piller için hafıza etkisi sorunu yoktur. Dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez. Yine aynı nedenle şarjı yarıda kesmek pil için olumsuz bir etki yaratmaz. Bu pillerin, kullanılmadığı zamanlardaki enerjilerini kaybetmeleri de uzun sürer. Bu pillerin en belirgin kusuru, kullanım ömürlerinin üretim tarihlerinden itibaren başlamasıdır. Depoda tutulup kullanılmasalar da bu pillerin ömürleri geçen süre ile azalır. 

Elektrikli araç batarya ömrü ne kadar ?

Uzmanlara göre, bugünün lityum iyon bataryalarının ortalama kullanım süresi 8 ila 10 yıl arasında değişiyor. Batarya üreticileri genellikle 100.000 ila 160.000 kilometre arasında bir kilometre performansı garanti ediyor. Ancak hızlı batarya şarjı, yüksek şarj döngüsü sayısı, aşırı sportif sürüş tarzı ve aşırı yüksek veya düşük ortam sıcaklıkları; bataryalar açısından stres kaynakları oluşturuyor ve bataryaların daha hızlı yaşlanmalarına neden oluyor. Bütün elektrikli araç üreticileri, elektrikli araçlarda kullanılan bataryaların daha uzun süre dayanmasını sağlamak için; araçların batarya yönetim sistemlerini tamamlayan yeni bulut servisleri geliştiriyor. Buluttaki akıllı yazılım işlevleri, bataryanın durumunu sürekli olarak analiz ediyor ve hücre yaşlanmasını önlemek veya yavaşlatmak için uygun tedbirleri alıyor. Bu tedbirler, bir elektrikli araç için en pahalı bileşeni olan bataryadaki aşınmayı ve yıpranmayı %20’ye kadar azaltabiliyor. Araçtan ve çevresinden gerçek zamanlı olarak alınan veriler bunda önemli bir role sahip. Bulut servisleri, her bir yeniden şarj işlemini optimize etmek ve sürücülere gösterge paneli aracılığıyla, batarya gücünü nasıl koruyacaklarına dair özel sürüş ipuçları sunmak için bu verileri kullanıyor. Modern elektrikli otomobiller Lityum iyon pillerden oluşan bataryalar ile çalışır. Birçok otomobil üreticisi, ilk 4 sene için %70’e kadar kapasite garantisi sağlamasına rağmen, kapasitesi %85’in altına inmiş elektrikli otomobil sayısı azdır. Örneğin 1 yılda 140,000km yapan ve ticari görevinden dolayı zor koşullarda kullanılan İstanbul Tesla Taksiler’in batarya kaybı %8 civarındadır. Dünyada incelenen örneklerde de son kullanıcıların 200,000km’ye kadar en fazla %10-12 kayıp yaşadıkları gözlemlenmektedir. Batarya üreticilerinin kapsamlı çalışmaları sonucu; batarya ömürlerinin, otomobilden daha uzun olması öngörülmektedir. Araçlarda ilk 50,000km'de yanlış kullanımlara bağlı olarak daha fazla kayıp olabiliyor fakat 50,000km'den sonraki kayıplar daha az oluyor. 

Elektrikli araç batarya ömrünü uzatmak için neler yapılabilir ?

İlk olarak bilinmesi gereken en önemli konu bataryada %0'ı görmemeye çalışmaktır. Batarya asla sonuna kadar kullanılmamalıdır. %10’un altında birçok araç “kritik seviye uyarısı” veriyor ve %5’in altında pil hücreleri zarar görme olasılığı artıyor. Bu yüzden batarya şarjı asla tamamen bitirilmemelidir. Bunun yanı sıra şarjın %100’de beklemesi de pile zarar veren başka bir noktadır, çünkü bu zaman diliminde gerilim en yüksek seviyededir. Batarya süresini uzatmak için yapılması gerekenler; * Aracınızı sürekli olarak yüksek performansta kullanmayın. * Ortam sıcaklığı çok yüksek yada çok düşük olduğunda bataryaların %100 şarj edilmemesi öneriliyor. * Her gün hızlı şarj seçeneğini kullanmaktan kaçının, araştırmalara göre hızlı şarj uzun vadede araçların batarya ömrünü kısaltabiliyor.

Şaşırtıcı bir olay; Bu videoda Tesla S araç neredeyse 1,000,000 km'de ve hiçbir şekilde pil değişimi olmamış, izlemek için tık; https://www.youtube.com/watch?v=aSdfsYcOf1A

Tüm içerikler okundu!

Next page