BENZİNLOG
03
ekim
2021
motosiklet
Ehliyetsiz Kullanılan Motorlar

Ehliyetsiz Kullanılan Motorlar

Motosiklet araç olmaktan daha fazla bir tutku. Ve bunu yalnızca kullananlar bilebiliyor. Peki ehliyetsiz kullanılan motorlar hangileri? Gelin inceleyelim...


Motosiklet kimileri için güvenliksiz görünse de kimileri için de bir yaşam tarzı. Bunun tartışmasını başka bir başlıkta konuşacağımızı söyleyip konumuza gelelim. Öncelikle hangi tür motorlar ehliyetsiz kullanılabilir bunu öğrenelim. 

Şunu baştan söylemeliyiz ki ehliyetsiz kullanılabilen motosikletler yalnızca elektrik motorlu ve son hızı saatte 45 kilometre hızı geçmeyen motosikletlerdir. Bu tür motosikletlerle A2 ehliyetiniz olmadan gezebilirsiniz. Bunun dışında eğer otomobil ehliyetiniz yani B sınıfı ehliyetiniz varsa 50cc olan motosikletleri kullanabilirsiniz. Bu iki durumun farkı ise birinde motor belirli bir hızı geçmediği için ruhsat ve plaka zorunluluğunuz yokken, diğer durumda plakanızın olması gerekmektedir. 

Ve geldik ehliyetsiz kullanılabilen motorlara. Bunlara tam olarak motosiklet denmese de motosiklet kategorisinde yer alırlar. Sizin için hazırladığımız listede 10 adet ehliyet gerektirmeyen motosiklet var. Buyursunlar;

1- Arora Kaplan

2- Elektrowind EW Cosmos

3- Falcon Handy 2494- Kral Motor KR-25-L Ava 50005- Motolux F6

6- Yuki YK-307- Volta VS-28- RKS Eco Rider MX Pro

9- Kuba K4-C

10- Apachi E-Cup


50 CC Motor Ehliyetsiz Kullanılır Mı?  

"50 cc motor ehliyetsiz kullanılır mı?" sorusunun cevabı hayır olacaktır. Çünkü bu motorlar elektrikli olmayan motorlardır. 50 cc motorlar için motosiklet ehliyeti olan A2 ehliyeti gerekli değildir. Ancak bu ehliyetsiz kullanılabilir anlamına gelmiyor. 50 cc'lik motorlar araba ehliyeti yani B sınıfı ehliyeti olanlar tarafından da kullanılabilir. 


Ehliyetsiz kullanılabilen motosikletleri anlattık. Peki sizce ehliyetsiz kullanılabilen araba var mıdır? Bu sorunun cevabı için Ehliyetsiz Kullanılabilen Araba: Citroen Ami başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page