BENZİNLOG
06
ocak
2020
BenzinLitre
Ehliyet Yenileme İşlemi 2020

Ehliyet Yenileme İşlemi 2020

2020 yılının gelmesiyle ehliyet yenileme işlemi son tarihi ne zaman soruları da çoğalmaya başladı. Merak etmeyin hala ehliyetinizi yenilemek için 1 yılınız var. Ehliyet yenileme son tarihi 31.12.2020 olarak belirlendi.

Hazır ehliyeti yeniliyorken biyometrik fotoğrafları da çektirmişken kimlik yenilemeyi de aradan çıkaralım diye düşündüyseniz çok mantıklı düşündüğünüzü belirtmek isteriz. Kimlik yenileme son tarihi ehliyet yenileme son tarihi kadar yakın bir zaman değil. Kimlik yenileme işlemi için  2023’e kadar vaktiniz var. Kimlik Yenileme İşlemi 2020 yazımızdan aklınızdaki diğer sorulara cevap bulabilirsiniz. 

Öncelikle eski sistemden farklı olarak ehliyet yenileme işlemi Emniyet Müdürlüklerinde değil, Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. 

Şimdi 5 adımda ehliyet yenileme işlemi için neler yapmanız gerektiğine bakalım.

1- İlk olarak ehliyet yenileme işlemi için Nüfus müdürlüklerinden randevu alın.

Ehliyet yenileme işlemi için randevularınızı https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden ya da ALO 199 Nüfus Müdürlüğü Destek Hattını arayarak alabilirsiniz. Kayıtlı olduğunuz Nüfüs Müdürlüğü müsait değilse herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

2- Ehliyet yenileme ücretinizi ödeyin ve dekontunu alın. 

Ehliyet yenileme ücreti 2020 itibariyle güncellendi. Yeni ücretlere https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices adresinden ulaşabilirsiniz. Ehliyetinizi alma tarihiniz 2016 ve öncesi ise eski tip, 2016 sonrası ise yeni tip ehliyet oluyor. Ehliyet tipinize ve ehliyet sınıfınıza göre yatırmanız gereken ücreti dikkatlice kontrol ederek bankaya gitmenizde fayda var. Ehliyet yenileme ücreti için ödemenizi ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden de güvenli ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. 

3- Sürücü sağlık raporunuzu alın.

Sürücü olur sağlık raporunu aile hekimlerinden, devlet hastanelerinden, özel poliklinik veya hastanelerden alabilirsiniz. 

4- Biyometrik fotoğraf çektirin.

Tüm fotoğraflarınızda gülümseyin, biyometrik fotoğrafınız hariç :) Biyometrik fotoğraf arka planın beyaz olduğu, yüzünüzün açık olduğu, kulaklarınızın göründüğü ve yüzünüzde herhangi bir ifadenin olmadığı bir fotoğraf olmalıdır. Kimlik yenileme için de kullanacaksanız 4 adet almanız yeterlidir. 

5-Randevu gününüzde ehliyet yenileme için gerekli belgelerinizi yanınıza alarak Nüfus Müdürlüğüne gidin ve ehliyet yenileme işleminizi tamamlayın.

Ehliyet yenileme işlemi için gerekli belgeleri sıralayalım:

-Kimlik Belgesi

-Sürücü Sağlık Raporu

-Ehliyet Yenileme Ücreti Dekontu 

-1 adet biyometrik fotoğraf

-Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

-Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca E-devlet üzerinden temin edilebilir.)

BenzinLitre yeni ehliyetinizle güvenli sürüşler diler! 

Tüm içerikler okundu!

Next page