BENZİNLOG
30
aralık
2020
Otomobil
Trafik Cezaları
Ehliyet Neden Kaptırılır 2021

Ehliyet Neden Kaptırılır?

Trafik kurallarına  uymak, herkesin mal ve can güvenliği için önemlidir.Ancak bazı zamanlar bu kuralları ihlal edebiliyoruz.Bunun sonucunda da çeşitli cezalar alabiliyoruz bunlardan birisi de -tabii en kötülerinden biri olan- ehliyet kaptırmak oluyor.peki ehliyet neden iptal olur? ehliyet neden kaptırılır? Stajyer ehliyeti olanlar için bu durum nasıl olur?Kaptırdıktan sonra aklımıza ilk gelen soru ehliyet nasıl geri alınır

Ehliyet neden kaptırılır?Sizin için sıraladık.

1-) 100 Ceza Puanına Ulaşmak

1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulur. Sürücüler 2 ay sonunda sürücü kursunda aldıkları 40 saatlik eğitimin ardından  sürücü kursundan uygunluk belgeleri almaları durumunda, ehliyetlerini tekrardan alabilirler.

1 yıl içerisinde ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine ise 4 ay süreyle el konulur. Ehliyetine ikinci defa el konulan sürücü, alacağı eğitimin haricinde psikoteknik değerlendirmeye de girmek zorundadır. Sürücü,yapılan muayeneler sonrasında ehliyetini tekrardan  alabileceğini belirten alması durumunda ehliyetini tekrardan alabilir.

1 yıl içerisinde üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyeti ise iptal edilmektedir.

Ceza puanınızı sorgulamak için tıklayın.

2-) Ölüme sebebiyet Veren Kazaya Karışmış Olmak

Ölüme sebep olan  bir trafik kazasında sürücü kusurlu bulunduğu durumda  ehliyetine 1 yıl süreyle el konulacaktır.

3-) Hız Sınırının Aşılması

Çok fazla araç sürücüsü hız sınırını önemsemeden araba kullanmaktadır.Bu yüzden birçok kaza meydana gelmektedir.Hız sınırının %30 aşılması ve bu ihlalin bir yıl içinde beş defa tekrarlanması halinde ehliyete bir yıl süreyle el konulabilir.

4-) Uyuşturucu Kullanmış Olmak 

Sürücünün ehliyetine el konulmasının nedenlerinden birisi de uyuşturucu madde kullanmak.Uyuşturucu madde kullanıldığı tespit edilen sürücülerin ehliyetine 5 yıl süreyle el konulur ve 4660 ₺ para cezası verilir.

5-) Stajyer Sürücünün Ehliyetine El Konulması

Yeni ehliyet almış olan birisinin ‘’stayjer sürücü’’ durumu ve  nelere dikkat etmesi gerektiği koşullar biraz tedirgin edici oluyor olabilir.Yeni ehliyet almış olan sürücülerin yenilenen mevzuat hükmüne göre 2 yıl aday sürücü olarak kabul edilmektedir.Bu süre boyunca yaptıkları trafik ihlalleri ehliyetlerine el konulması anlamına gelmektedir.

Stajyer sürücülerinin hususi araç haricinde 0,20 promil ve hususi araç dahil 0,50 promil üzeri araç kullanıldığının tespitinde de ehliyetine el koyulur.

6-) Ehliyetin Geçerlilik Süresinin Dolması

Her ehliyetin sınıfına göre geçerlilik süresi vardır.Süre bitiminde sürücü yeniden ehliyet çıkarmalıdır.Eğer çıkarılmazsa para cezası alacak ve ehliyetine el konulacaktır.

7-) Alkollü Araç kullanmak

Araç sürücüsünün düzenlenen yasal kurallarla birlikte 0.50 promil alkol aldığı tespit edilirse 700 ₺ para cezası verilip ehliyetine de 6 ay süreyle el konulacaktır. Eğer araç hususi değilse promil sınırı 0.21’dir.

 Alkol sebebiyle ehliyetine daha önceden el konulan sürücü 5 sene içerisinde 2. Kez alkollü tespit edilirse 877  ₺ para cezası ve ehliyetine 2 yıl  el konulacaktır.Üç veya daha fazla sayıda alkollü olarak araç kullanırken yakalanan sürücülere 1407  ₺ para cezası kesilip 5 yıl süreyle ehliyetine el konulacaktır.


Alkolden ehliyet kaptırma geri alma 2021 

Alkolden ehliyet kaptırma geri alma süreci nasıl olur?Ehliyetinize el koyulma sebeplerine göre farklı uygulamalar vardır. Öncelikle ehliyetin geri alınmasının haksız olduğunu düşünüyorsanız bu duruma itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucu olumlu çıkarsa ehliyetiniz geriye alınabilir.Örneğin ehliyetine ikinci defa el konulan sürücü, alacağı eğitimin haricinde psikoteknik değerlendirmeye de girmek zorundadır. Sürücü,yapılan muayeneler sonrasında ehliyetini tekrardan  alabileceğini belirten belgeyi alması durumunda ehliyetini tekrardan alabilir.

Karayolları Trafik Kanunun göre idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesiyle başvurmanız gerekmektedir.Tutanak karşılığında ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

 

Mahkeme Kararıyla Ehliyeti Geri Alma 

Ehliyetinize el konulduğu zaman bu ehliyet Emniyet Müdürlüğünce muhafaza edilir. Ehliyeti geri almak için  başvurulacak olan mercii emniyettir .Bu durumda özel bir itiraz prosedürü takip edilmelidir. Hazırlanacak olan itiraz dilekçesinin çözüme ulaştırıcı niteliğe sahip olabilmesi için kanuni dayanağının sağlam olması ve uygun bir savunma stratejisi ile hazırlanması gerekir.Reddedilme durumunda mahkemeye itiraz edip ehliyeti geri alma prosedürünü dilekçe başvurusu yoluyla izleyebilirsiniz. Bu sebeple  bahsettiğimiz işlemlerin tecrübeli bir avukatın yardımı ile sürdürülmesinde yarar vardır.


Trafikte önemli olan kuraldır, en iyi sürücü kurallara uyandır!

BenzinLitre güvenli sürüşler diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page