BENZİNLOG
04
nisan
2019
Araç Bakım
Egzozdan Su Çıkması Normal mi?

Egzozdan Su Çıkması Normal mi?

Egzozdan su çıkması hem aracınızı ilk çalıştırdığınızda hem de uzun yolda karşılaşabileceğiniz bir durum. Aslında egzozdan su çıkması oldukça normal çünkü petrol içeriği itibariyle bir miktar su bulundurur. Tam da bu noktada egzozdan çıkan suyun miktarına odaklanmamız gerekiyor.

Egzozdan çıkan su az ise ;

Aracınızın motorunda benzin yandığı zaman petrolün içerdiği su buharlaşır. Fakat bu buhar egzoz borusuna geldiğinde soğukla karşılaşıp tekrar sıvı haline dönebilir. Bu durumda egzozdan su çıkması sağlık bir motorda normaldir.

Egzozdan çıkan sıcak hava, soğuk egzoz borusunda nemlenmeye sebep olur. Kış aylarında, aracınızı ilk çalıştırdığınıda karşılaşabileceğiniz bu durum aracınız için bir problem teşkil etmiyor.

Egzodan çıkan su çok ise ;

Eğer egzozdan çıkan su problemi yaz-kış demeden devam ediyorsa probleminiz var. Aracınızın düzgün bir şekilde çalışması için daima su sirkülasyonuna ihtiyacı vardır. Çeşitli parçalar su sızdırıyor olabilir. Problem kapak contası ile ilgili olabilir. Motorun soğutma suyu silindirlere kaçarsa egzozdan su çıkmasına sebep olur.

Kapak contası motorun içindeki yağı ve suyu ayırma görevi görür. Bu parça aşındığı zaman diğer parçalara gider. Aracınızın motor antifrizini kontrol edin. Düzenli olarak doldurmanıza rağmen su eksiltiyorsa egzozdan su çıkması probleminizin nedeni üst kapak contasıdır.

Egzozdan Su Çıkmasının Sonuçları

Eğer önemsemezseniz , tekleme, performans kaybı, rolantide bozuklukla ve çekiş düşüklüğü gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Eğer bunlarla karşılaştıysanız aracınızı servise götürmenizi öneriyoruz. Servise götürene kadar da aracınızda yağ ve su bulundurmanız da fayda var.

Tüm içerikler okundu!

Next page