BENZİNLOG
31
mart
2019
Yakıt
E10 Nedir?

E10 NEDİR? Etanol Yakıt Nedir?

E10, etanol, tek başına yakıt olarak kullanılan yada benzine katılan bir maddedir. Özellikle Almanya’da oldukça popüler bir yakıt türüdür. E10’daki E harfi etanolü, 10 ise benzinin içindeki yüzdesini yani %10’u temsil eder. 

Etanolün akaryakıt sektöründe kullanım amacı petrol ürünlerindeki tüketimi düşürmek ve çevre kirliliğini azaltmaktır. Arabalarda da bu amaçlar kullanılmaktadır. Fakat etanol miktarının artmasıyla aracın uzun vadede verimliliği düşmektedir. E10 ve E5’in en popüler etanol yakıt türü olmasının sebebi budur. Etanol yakıtı, plastik ve kauçuk ile tepkime girdiğinden direkt olarak aracınızda kullanamazsınız. Yani E100 diye bir şey yok.

Arabaya Etanol Koymak

E10 standart benzine göre çok daha fazla oktan sayısına sahiptir. (105). O yüzden %100 benzinle çalışan bir arabaya etanol koymak için %30-40 kadar daha yüksek hacimli yakıt pompası gerekir. Aynı zamanda, benzinli bir arabaya etanol koymak için ateşleme zamanı ve sıkıştırma oranının değiştirilmesini gerekmektedir. Fakat 1999 model sonrası arabalara etanol koymak için herhangi bir ayarlama gerekmez ve bu arabalar E85’e kadar etanol yakıtı ile çalışabilir.

E10 yanarken düşük sıcaklıkta egzoz salınımı yapar, motorun ömrünü ve performansını arttırır. Yenilenebilir ve çevreci bir enerji türüdür. Fakat saf benzine göre daha maliyetli olduğundan dünya genelinde hala tam olarak yayıldığını söyleyemeyiz. Brezilya ve Almanya Etanol kullanımını arttırmak için çalışmalarını sürdüren ülkeler arasında.


Tüm içerikler okundu!

Next page