BENZİNLOG
23
ağustos
2021
Elektrikli Araç
Otomobil
Dünyanın İlk Elektrikli Arabası

Dünyanın İlk Elektrikli Arabası

Elektrikli arabalar günümüzde her markanın yavaş yavaş ürün gamına giriyor. Birçoğumuzun Tesla otomobilleri sayesinde tanıştığı elektrikli arabalar aslında Tesla'dan çok daha önce üretilmişti. Bugünkü yazı konumuz ise Dünyanın İlk Elektrikli Arabası; Citicar.

Genel Bakış

1974 ile 1977 yılları arasında üretilen Citicar'dan dünyada yalnızca 4444 adet bulunmakta. Citicar ismini ise sonuna kadar hak ediyor. Gerek boyutları gerek enerji tüketimi gerekse menzil olarak tam bir şehir arabası olarak üretilmiş. 3 motor seçeneği ile birlikte voltaj seçenekleri de sunulmuş. 2.5, 3.5 ve 6 beygir güçlerinde farklı voltajlara sahip 3 motor. Tamamen plastik bir gövdeye sahip olan Citicar'ın şasesi ise alüminyumdan üretilmiş. Bu da oldukça hafif bir yapı sağlamış. Citicar sadece 460 Kg ağırlığında. 


Tasarım

Tasarım olarak, tamamı ile bir şehir otomobili olarak üretildiği için oldukça basit bir tasarıma sahip. 1970'lerde üretildiğini unutmadan köşeli yapısının maliyetten kısmak olduğunu söylemek gerek. İç kısma gelecek olursak yine dışarıdaki gibi bir tasarım dile ile karşı karşıyayız. Oldukça sade ama kötü bir tasarım değil. Ahşap konsol ve gayet anlaşılır ve basit kullanıma sahip olan düğmeler.


Yukarıdaki fotoğrafta görünmeyen şey ise aracın vitesi. Aracın vitesi o günlerde akla gelmesi bizce zor olan bir şekilde: düğme. Evet 1970'lerde bir araba üretilmiş ve bu araçta vites kolu yerine günümüzdeki araçlara benzer şekilde düğme kullanılmış. 61 km/h hıza kadar ulaşabilen Citicar o zamanın şartlarına göre gayet iyi.

Menzil

Bu aracın menzili yaklaşık 65 kilometre. Bu da yine günümüzden 50 yıl önceki zamana göre gayet yeterli bir mesafe.


En son gelen ÖTV indirimi sonrası sıfır araçların satışı hayli hızlandı. Peki bayilerde araç var mı? Bu sorunun cevabı için Bayilerde Sıfır Araç Var Mı 2021 adlı yazımıza göz atabilirsiniz!

BenzinLitre keyifli sürüşler diler...

Tüm içerikler okundu!

Next page