BENZİNLOG
07
mayıs
2019
Araç Bakım
DSG Vites Kullanımı

DSG Vites Kullanımı

DSG Vites Nedir?

DSG çift kavramalı şanzıman olarak bilinir. DSG açılımı Direct Shif Gearbox’tır. Seat ve Volkswagen marka araçlarda karşılaşabilirsiniz. 

DSG Vitesin Otomatik Vitesten Farkı Nedir?

DSG vitesin otomatik vitesten farkı, standart otomatik vites, vites geçişi yaparken birden ikiye ya da ikiden üçe direkt olarak (tek tek vites geçişi) geçerken DSG sistem araç 1’den 2’ ye geçerken 3. vitese geçişe hazırlanmaktadır. Aynı şekilde araç 2’de 3’e geçerken DSG sistem kendini 4. vitese hazırlamaktadır. DSG vites kusursuz vites geçişi sağlar. Bu durum akıllara DSG çok yakar mı sorusunu getirse de DSG, standart otomatik vitese göre daha az yakar. Çünkü DSG sistem, vites geçişlerini en doğru anda yapar.

DSG Vites Nasıl Kullanılır?

Polo Golf Jetta gibi araçlarda 7 vitesli DSG sistemine rastlayabilirsiniz. DSG vites kullanımında şanzımanın uzun ömürlü olması için aracınızı Park ettiğinizde, ayağınız daha frendeyken önce el frenini çekip, aracınızı boşa alıp yükü el frenine yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra ayağınızı frenden çekip aracı P’ye alabilirsiniz. Aksi durumda yük şanzımana biner, DSG vites zarar görür. DSG vites kullanımına dikkat etmek gerekir.

DSG vites kullanımında göstege D3 gösterirken aracınızı manuel vitese geçirdiğiniz zaman vitesinizi 2 olarak görürsünüz. DSG sistem kavradığı vitesi başında D harfi ile gösterir. Viteş geçişinden itibaren DSG sistem sizin kullandığınız vitesin bir üst seviyesini kavramaya başlar. D2 size aracın 2. Vitesi kavramaya çalıştığını gösterir. Araç kendini bulabileceği en yüksek viteste tutar.
DSG Şanzımanlarda motor vitesi oldukça efektiftir. Özellikle yokuşta ve keskin virajlarda bu durumu fark edersiniz. DSG vites sürücü hatalarını minimuma indirmek için tasarlanmıştır.
DSG sistemde gaz pedalının altında hissedilir bir tuş vardır. Gaza tam bastığınızda ayağınızı biraz daha ittirmeniz durumunda, araç vites küçültür. Bu tuş “Kick Down” olarak adlandırılır. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler

Tüm içerikler okundu!

Next page