BENZİNLOG
17
haziran
2019
Uzun Yol
Araç Bakım
Dizel Araba Neden Gaz Yemez

Dizel Araba Neden Gaz Yemez?

Özellikle otomatik şanzımanlarda oldukça sık yaşanan dizel araba gaz yemiyor durumu, araç sahibinin kafasına takılan konulardan biri. Başımıza geldi, moral bozucu olabiliyor. Eğer aracınız otomatik şanzımanlı ise, hatta DGS vites ise aniden gaza yüklenirseniz aracın gaz yememesi oldukça doğal. Bir problem yok. Bu tip arabalarda gazı yavaş yavaş vermelisiniz.

Aracınız düz vites ise, "dizel araba gaz yemiyor, çünkü kötü mazot almışsın’’ diyenlere itibar etmeyin. Problem mazotta değil, mazot filtresinden kaynaklı. Kontrol ettirmekte, gerekiyorsa da değiştirmekte fayda var. Yine de bakılması gereken ilk yer TURBO HORTUMLARI!

Turboyu mutlaka kontrol ettirin. Eğer devreye girmiyorsa dizel araba gaz yemiyor demektir. Selenoid valfi arızası da olabilir. Mutlaka temizlettirin. Selenoid valfi turbonun basıncını ayarlayan elektromekanik vanadır.

Turbonuz temizse, devreye giriyorsa, gaz kelebeğinin arkasındaki sensörü gösterin. Eğer bu sensör arızalıysa aracınız kalkışta bir sıkıntı yaşamaz fakat yüksek devirlerde tekrar tekleyebilir. Yetkili serviste aracınızı test cihazına bağlatmanızı öneriyoruz.

Dizel Araba Gaz Yemiyorsa Olası Arızalı Parça Listesi

  1. Turbo
  2. Selenoid Valfi
  3. Gaz Kelebeği arkasında yer alan sensör
  4. Mazot Filtresi
  5. Katalizör (Tıkalı olabilir)
  6. Egzoz Manifoldu (Kurum yapmış olabilir, temizlettirmelisiniz.)
  7. EGR VALFİ

EGR Valfi en son akla gelen madde. Fakat problem en çok bu parçadan kaynaklanıyor. EGR valfi silindirler içerisinden atılan egzoz gazları temiz hava ile karışarak silindirler içerisine tekrar geri dönmesini sağlayan parçadır. Eğer bir problem varsa yetkili servis bu parçanın değişimini yapmalıdır. EGR Valfi fiyatları markadan markaya değişiklik gösterse de ortalama olarak 1000-1100 TL bandındadır. Olası bir arıza masraflı olabilir 

Dizel araba gaz yemiyor ise mutlaka aracı bilgisayara bağlatın ve test edin. Problem doğru tespit edilmezse, sorun çözülene kadar boşa para yakmış olursunuz. Probleminiz %99 kötü yakıttan kaynaklı DEĞİL. Sorun devam ederken arabanızı satmayı da düşünmeyin. Bazı araç sahipleri sırt gaz yemediği için piyasanın altı değerlere aracını satıyor.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page