BENZİNLOG
22
ocak
2020
Araç Bakım
Dijital Takograf Gerilim Kesintisi

Dijital Takograf Gerilim Kesintisi

Yönetmeliğe göre yurtiçinde taşımacılık yapan tüm araçlar takograf (takometre) kullanmak zorundadır. Peki minibüs, kamyon ve özellikle kamyonet şoförlerinin ara ara karşılaştığı bir problem olan dijital takograf gerilim kesintisi neden olur? Çözümü nedir? Detaylar yazımızda! 

Minibüs, kamyon yada kamyonet gibi otomobillerde bulunan ve devir, sürüş-mola süresi, akü gerilimi gibi metriklerin kaydını tutan alet takograf olarak adlandırılır. Tako yada takometre olarak da duyabilirsiniz. Yolda takograf gerilim kesintisi durumuyla karşılamanız halinde başınız biraz ağrıyabilir. Çünkü alet bu durumdayken bir çevirmeye girmeniz durumda takograf rapor vermeyebilir. Hem şoför hem de araç sahibi bu ceza ödemek durumunda kalabilir. Takograf takılmasının amaçlarından biri polisin ve işverenin takibini sağlamak, çalışana da güvenli iş şartlarını sunmaktır. 

Gerilim Kesintisi Takograf

Takograf gerilim kesintisi pek çok sebepten kaynaklı olabilir. Yine de bir noktaya kadar durumu anlamlandırabilir ve çözüm getirebilirsiniz. Çözemediğiniz noktada ise Oto-Elektrik ustasından profesyonel yardım almanız gerekiyor. Takograf gerilim kesintisine sebep olan durumları listeleyecek olursak :

  1. Harici gösterge cihazı (kombi) ile olan iletimde arıza veya kesinti olabilir. Arıza bundan kaynaklıysa takografı yeniden başlatarak durumu kolayca atlatabilirsiniz.
  2. Tuş Takımında Arıza - Eğer böyle bir durum söz konusu ise maalesef soluğu serviste alıp takografı kontrol ettirmeniz gerekiyor.
  3. Kalibrasyon sırasında bağlı olan test cihazı ile iletişimde bir arıza meydana gelmiş olabilir.
  4. Kart ile ilgili bir problem olabilir. Kontrol Etmekte fayda var. 
  5. Akünüz ile alakalı bir problem olabilir. Güç kaynağı ve takograf arasındaki bağlantıyı kontrol edin..

Eğer takograf gerilim kesintisi durumunu umursamazsanız, yüksek cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Takograf hem işverenin hem de şoförün güvencesidir. 

BenzinLitre Güvenli Sürüşler Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page