BENZİNLOG
06
nisan
2020
Yakıt
Elektrikli Araç
Enerji Sektörü
Coronavirüs'ün Enerji Sektörüne Etkisi

Coronavirüs'ün Enerji Sektörüne Etkisi

Corona sağlık, hijyen endüstrilerini canlandırırken bir çok sektörde de olumsuz etki yarattı. Enerji sektörü de olumsuz etkilenen bu sektörlerin başında geliyor. Seyahatlerin sınırlandırılması ile uçak, özel araç, otobüs yakıt alımlarının azalması petrole talebin düşmesine sebep oldu. Coronanın enerji sektörüne etkisi petrol satıcıları için acı oldu:

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) coronavirüs salgını nedeniyle 2009'dan beri ilk defa bu yıl petrol talebinin daralacağını belirtti. 2020 için dünya petrol talebi tahminini bir önceki tahminine kıyasla neredeyse 1 milyon varil düşürdü. Buna göre küresel petrol talebinin bu yıl 90,000 varil/gün seviyesinde azalacağı tahmin ediliyor. 

Peki Coronanın petrol fiyatlarına etkisi ne? Yukardaki alıntının daha anlaşılır hali, arz talep ilişkisi ile coronavirüs petrol fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Petrol Fiyatlarında 11 Sene Sonra Bir İlk

Petrol Fiyatlarında 1991'den bu yana ilk defa yüzde 30 seviyesinde düşüş yaşandı! 

Coronavirüs sebebiyle Türkiye'de düşen petrol fiyatlarını ve oranları aşağıdaki tablo ile net bir şekilde görebilirsiniz. Mart ayı itibari ile toplamda Otogazda 95 kuruş, Benzinde 131 kuruş ve Dizelde 87 kuruşluk bir indirim gerçekleşti.Corona Günlerinde İstasyon Tercihi

Coronavirüs sebebiyle marketi olan ve 24 saat hizmet veren istasyonların tercihi %44 artış gösterdi. İstasyonda C-Store olması yani normal marketlerde bulunan ürünlere ek olarak taze ürünler de bulundurması sürücüler açısından aranan bir özellik haline geldi.
Market, C-store ve 7/24, istasyon tercihinde belirleyici faktör haline gelirken hijyen tabii ki önemini hala koruyor. BenzinLitre'de aldığımız yorumlar ışığında dezenfektan bulunduran istasyonların daha çok tercih edildiğini görüyoruz.


Coronavirüs ile Yenilenebilir Enerjinin Önemi Yeniden Anlaşıldı

Yapılan araştırmalar sonucu, corona sebebi ile duran fabrikalar, uçaklar, toplu taşıma araçları ve özel araç kullanımlarının azalmasıyla dünyadaki hava kirliliğinin gözle görülür seviyede azaldığı öne sürülüyor. Bunun en önemli örneklerinden biri Hindistan. 2019'da Hindistan'ın hava kalite indeksi 400 üzerindeyken karantina günlerinden sonra bu indeksin 50'lere düşmesi.

Amerika'da ise batı yakasının karantina öncesi ve sonrası uydu görüntüleri karşılaştırıldı ve azot seviyesinde belirgin bir fark görüldü. Azot seviyesinin ölçülme sebebi, fosil yakıtların yandıktan sonra atmosfere azot bırakması. Yani elektrikli araçlara geçiş sağlanmadığı takdirde karantina sonrası tekrar atmosfere azot yaymaya başlayacağız. 


Belki de Corona karantina sonrası dünyada elektrikli araç kullanımını daha hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını sağlar ve enerji sektörünün değişimini hızlandırır.
Siz de elektrikli araç kullanmaya karar verirseniz BenzinLitre uygulamasından en yakın elektrikli araç şarj istasyonlarına ulaşabilirsiniz! Yakıt tiplerinden elektrik yakıt tipini seçmeniz yeterli.

Sağlıklı Kalın

Tüm içerikler okundu!

Next page