BENZİNLOG
19
mart
2020
Oto Yıkama
Araç Bakım
Corona Virüse Karşı Araba Nasıl Temizlenir

Arabamızı Corona Virus (Covid-19) karşısında nasıl koruruz?

Son dönemde en çok sorulan sorulardan birisi “arabayı corona virusden nasıl koruruz?”. CDC’nin açıklamasına göre, Coronavirus 4 güne kadar katı bir yüzey üzerinde yaşayabilir. Özellikle arabanızda nemli kıyafetler, yiyecek ve içecek barındıranlar için farklı yaşam formları oluşması muhtemel. Bazı virüslerin katı bir yüzeyde 9 güne kadar yaşayabildiği biliniyor. Türkiye gibi bol güneş alan bölgelerde coronavirusu arabanızda fazla yaşamayabilir. Güneş ışığı ve UV radyasyonu, doğrudan tam güneş ışığına maruz kaldığında virüsleri dakikalar içinde öldürebilir. corona araba temizligi

Arabanız Corona Virüse hazır mı?

İşin kötü tarafı yeni araçların çoğunda UV koruması var. Film olmasa bile, şeffaf camların bir kısmı UV korumalı olabiliyor. Bu da virüslerin öldürülme imkanını azaltıyor. Eğer kendinizi evde karantinaya aldıysanız 14 gün içinde zaten canlı kalmayacaktır.

Arabanıza coronavirüslü birisi temas etti ise nasıl temizleyeceksiniz?


benzin fiyatları düşüyor corona

Kendiniz veya arabaya binen kişi hastalık belirtileri gösteriyorsa, direksiyon, lları, vites kolu, herhangi bir düğme veya dokunmatik ekran, silecek ve dönüş sinyal sapları, yolcu ve sürücü de dahil olmak üzere sık dokunan yüzeyleri temizlemelisiniz. Yine usb şarj kablosu, telefon tutucular yüksek risk faktöründe. Auto Test Center raporuna göre kapı kol dayama yerleri, tutma kolları ve koltuk ayarlayıcıları en tehlikeli alanlar.

Arabanızı corona virüsünden koruyacak temizlik malzemeleri nedir?

Öncelikle elleriniz kirli ise arabayı kullanmadan önce sabunlu su ile en az 20 saniye yıkamalısınız. Ellerinizden arabaya yayılma imkanı olduğunu unutmayın. 

Tüm yüzeylerin mikrofiber bezle temizlenmesini önerir. Bunun nedeni, hassas veya parlak plastik yüzeyleri çizmeden önce kir ve toz parçacıklarını yakalayan ve süpüren küçük ilmeklerden oluşan kumaştan yapılmış olmalarıdır. Buna karşılık, aracınızdaki kir ve enkaz en temiz kağıt havlulara veya peçetelere ve çizik yüzeylere bile yapışabilir.

Temizlemeyi bitirdikten sonra, sürüşten önce ve sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın. Direksiyon simidinizin ve arabanızdaki diğer sık dokunan yüzeylerin pis görünmesini engelleyeceğinden, COVID-19'un yayılmasının dışına bile girmek iyi bir alışkanlıktır.

Alkol ve yüksek alkol içeren ürünler ile temizlemek yine etkili bir yöntem fakat hızlı alev alabiliyor olması ve sürtünmeye bağlı boyayı çıkarması, deri yüzeyleri bozması gibi dezavantajları olduğunu unutmayın.

Tüm içerikler okundu!

Next page