BENZİNLOG
17
ekim
2020
Araç Bakım
Conta Yakma Problemi Nedir? Arabanın Conta Yakıp Yakmadığını Nasıl Anlarız? Araba Kaç Derecede Conta Yakar?

Conta Yakma Problemi Nedir? Araba Kaç Derecede Conta Yakar?

Birçok sürücü için conta yakma problemi korkulan bir aksiyondur. Özellikle havaların soğuduğu bugünlerde, kimse conta yanması problemi sebebi ile yolda kalmak istemez. Peki conta dediğimiz aksam tam olarak nedir? Conta araç içerisinde nerede bulunur? Conta yakma problemi nedir? Conta yanması, contayı yakmak veya contanın yanması gibi deyimlerle ifade ettiğimiz aslında tam olarak nedir? Hararet yapan araç conta yakar mı? Ve en önemlisi, araba kaç derecede conta yakar? Son soru hakkında farklı görüşler mevcut olsa da, “Araba kaç derecede conta yakar” sorusunun cevabı birçok insan için belli. Eğer siz de “Araba kaç derecede conta yakar” sorusunun cevabını merak ediyorsanız, hemen yazımıza göz atın.


Conta Nedir?

Araç içerisindeki conta, silindir kapağı ile motor bloğu arasında bulunmaktadır. Bu birleşim bölgesinde yanma odaları bulunmaktadır. Conta ise, bu bölgedeki yağ ve su gibi kaçakları önler

Conta Neden Yanar?

Conta neden yanar sorusunun birden fazla cevabı olabilir. Eğer ; 

  • motor aşırı hararet yaparsa
  • motor susuz kaldığı için aşırı ısınırsa
  • antifrizsiz kullanılan motorlara sonradan antifriz eklenmesi durumlarında silindir kapak contası ne yazık ki yanar. 

Contanın ana görevi olan yağ ve su kaçaklarını önleme işlemi de sekteye uğrar. Bu nedenle yanma odası dediğimiz kısma soğuma suyu girer. Bu olay ise, aracınızın performansını düşürmekle kalmaz; aynı zamanda yakıt tüketiminin artmasına ve motor ömrünün kısalmasına da sebep olur.

Araba Kaç Derecede Conta Yakar?

Öncelikle şunu kavramalıyız ki, conta dediğimiz araç aksamı alüminyum menşelidir. Bu nedenle yüksek sıcaklıklarda araçta bulunan conta bükülme tehlikesiyle karşılaşır. Contanın yanması, contayı yakmak, conta yanması gibi terimler, aslında araç içerisindeki conta aksamının bükülmesini temsil eder. Araba kaç derece conta yakar konusunda net bir tahmin olmasa da, uzmanların görüşü; 100 derece hararet yapan bir motorun contaya zarar vereceği yönünde. Özellikle aracınızla bu dereceleri fazlasıyla zorluyorsanız yapmamanızı öneririz. 

Eğer conta yakma problemi dışında, arabanızdan benzin kokusu da geliyorsa; Araba Neden Benzin Kokar? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page