BENZİNLOG
30
mart
2019
Yakıt
CNG Nedir? LPG ile CNG Arasındaki Fark

CNG NEDİR / LPG İLE CNG ARASINDAKİ FARK

CNG NEDİR?

CNG, Compressed Natural Gas yani sıkıştırılmış gaz anlamına geliyor. Taşıma sürecini kolaylaştırmak adına Doğalgazın 200-250 bar basınç altında sıkıştırılmasıyla oluşan CNG, motorin ve benzine nazaran daha düşük emisyona sahiptir. Bu sebeple otomobillerde de kullanılabilmektedir. 

CNG Oktan seviyesinin 120-125 oktan olması, temiz ve yanma veriminin yüksek olması, motor ömrünü uzatması gibi avantajlara sahip. Türkiye’de CNG dönüşümü yapan şirketler mevcut.  CNG dönüşüm maliyeti ise yüksek. Ama uzun vadeli baktığımızda benzine oranla % 50-60 arasında, LPG ‘ ye oranla ise % 30-35 arasında daha tasarruflu. Dönüşüm maliyetini ise 1-2 yıl arasında amorti edebilirsiniz.

Çöp kamyonları, otobüsler gibi belediye taşıtlarının çoğu CNG sistemi ile çalışıyor. (Otobüslerin üst kısmındaki çıkıntı CNG deposu)  Türkiye’de CNG ile çalışan araç sayısı 6 binin üzerinde. SOCAR ve Naturel Gaz olmak üzere 2 marka Oto CNG hizmeti veriyor. Ama CNG satan istasyon sayısı şu an için oldukça az. Önümüzde 5 yıl içerisinde iki markada CNG üzerinde yatırımlarını arttıracak.

Dünyada kullanımı giderek artan CNG, ABD'de bin 650, İtalya'da bin 40, Almanya'da 920 istasyon üzerinden satılıyor. En çok CNG’li araç olan ülke ise 1.000.000+ araç ile İtalya. 

LPG İLE CNG ARASINDAKİ FARK                                        

LPG ve CNG aslında bir birbirinden farklı iki yakıt tipi. LPG ile CNG arasındaki fark ise hammadeleri. LPG propan ve bütan karışımı iken CNG ise doğalgazdır. Evet yanlış okumadınız. Bildiğimiz doğalgaz. LPG petrol türevlidir. Çeşitli işlemlerden geçtikten sonra kullanılablir. CNG ise işlemlerden sonra kullanılmasına doğanın kendi ürettiği bir gazdır. . LPG ile CNG arasındaki farklardan bir diğeri ise LPG sıvılaştırılmış olarak depolanması ve sevkedilmesidir. CNG’de böyle bir durum yoktur. Sıkıştırılmış gaz şeklinde depolanır.

CNG TEHLİKELİ Mİ?

Basınçtan ötürü, CNG’nin tehlikeli olabileceğine dair dedikodular var. Lakin hastanelerde hastaların başındaki oksijen tüplerininde 230 bar basınçla sıkıştırıldığını göz önünde bulundurduğumuzda CNG tehlikeli mi sorusuna hayır yanıtını alıyoruz. Gerekli mühendislik tedbirleri ile tıpkı LPG’de olduğu gibi CNG de güvenli bir yakıt haline geliyor. 


Tüm içerikler okundu!

Next page