BENZİNLOG
21
ağustos
2019
BenzinLitre
Otomobil
Cengiz Eroldu Kimdir?

Cengiz Eroldu Kimdir? 

Cengiz Eroldu Tofaş CEO'sudur.

1964 İstabul doğumlu Cengiz Eroldu İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirmiştir. 1989 yılında çalışma hayatına Koç Holding’te Denetim Uzmanı olarak başlayan EROLDU,1993 1995 yılları arasında İtalya’da Roma LUISS Üniversitesi’nde MBA programına katılarak profesyonel hayatının ilk adımlarını sağlam adımlarla atmıştır. 1995 yılında Tofaş’a Muhasebe ve Endüstriyel Kontrol Müdür Yardımcısı olarak otomotiv sektöründe çalışmaya başlamıştır. 2008 yılına kadar Tofaş’ta Muhasebe ve Endüstriyel Kontrol Müdürlüğü, Bütçe ve Kontrol Müdürlüğü gibi farklı ünvanlarla sektörde farklı deneyimler kazanmıştır. 2008-2015 yılları arasında Tofaş CFO görevini sürdürmüştür. 14 Ocak 2015’ten bu yana Tofaş Ceo’su olan Cengiz Eroldu 2012 yılından itibaren 3 yıllık görevini tamamlayan Kamil Başaran’dan bu görevi devralmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Cengiz EROLDU ileri derecede İngilizce ve İtalyanca bilmektedir. Autocar Türkiye Youtube kanalında verdiği bir röportajında belirttiğine göre otomobil ve motor sporlarına tutkuyla bağlı olan Cengiz EROLDU yaptığı işteki başarısını bu tutkuya bağlıyor. Favori arabası Alfa Romeo olan EROLDU, günlük hayatında 3 4 günde bir farklı araç kullanarak ürettikleri tüm araçları test etmeye çalıştığını belirtiyor.

TOFAŞ

1968 yılında kurulan, Türkiye’nin 5. büyük sanayi kuruluşu olan TOFAŞ (Türk Otomobil Fabrikası A.Ş) 7 bine yakın çalışanı ile Türkiye’de hem binek hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv firmasıdır. Üretim fabrikası Bursa’da kurulu olan Tofaş’ın genel merkezi İstanbul’dadır. Yaklaşık 1 milyon metrekareye yayılan Tofaş, yıllık 450 bin araç üretim kapasitesiyle büyük bir ihracat hacmi ve istihdam sağlamaktadır. Araştırma ve geliştirmeye önem vererek Türkiye ekonomisine değer katan Tofaş 2016 ve 2017 yılında art arda ‘’Otomotiv Sektöründe En İyi Ar-Ge Merkezi’’ seçilerek bu konudaki başarısını kanıtlamıştır. Tofaş’ın sermayesi Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) arasında eşit olarak paylaşılmış durumdadır. Şirket hisselerinin %24.3’ü halka açıktır.

BenzinLitre ekibi olarak Cengiz Eroldu Kimdir sorusunun cevabını sizler için en kısa ve anlaşılır şekilde cevaplamaya çalıştık. ‘’Kimdir’’ sorularımız sektörden önemli ve başarılı isimlerle devam ediyor olacak.

BenzinLitre ile en yakın istasyona ulaşmak kadar sektörle alakalı doğru bilgiye ulaşmak da çok kolay.

Tüm içerikler okundu!

Next page