BENZİNLOG
17
mayıs
2020
Otomobil
Çarpışma Testleri Kaç Km Hızla Yapılıyor?

Çarpışma testlerinde birkaç değerlendirme hususu vardır ve genel olarak 3 farklı hız limiti vardır. Çarpışma testleri kaç km hızla yapılıyor sorusuna verilecek yanıtlar, 29 km/h, 50 km/h ve 64 km/h'dır. Peki bunlar neye göre farklılık gösteriyor? Bu sorunun yanıtını vermeden önce çarpışma testinin ne demek olduğuna bakalım. 

Çarpışma Testi Nedir?

Araç satın alacağımız zaman hepimiz için önemli olan etmenler farklıdır. Rengi, büyüklüğü, fiyatı, markası gibi farklı opsiyonlar vardır mutlaka. Ama araç satın alacak herkesin önemsediği ilk konu, aracın sağlamlığıdır. Sonuçta kim ufak bir kaza anında dağılan bir araba ister ki? Bu test de tam olarak bu noktada alıcıların merakını gidermek için araçların sağlamlığını ölçüyor. 

Otomobillerin güvenlik düzeyinin ölçümlenmesi için bir dizi teste tabii tutulmasını amaçlayarak 1997'de Euro NCAP (European New Car Assessment Programme)'ı kurdular. 1997'den bu yana Avrupa'daki araçların güvenliği bu sistemle test ediliyor, değerlendiriliyor ve alıcılar da bu testleri yakından inceliyorlar. Çarpışma testleri kaç km hızla yapılır'dan önce bu testler nasıl yapılır bakalım.

Euro NCAP Testi Nasıl Yapılır?

Araçlar piyasaya sürülmeden önce bu merkeze getiriliyor ve olası kaza durumları ile çarpışma testi işlemleri başlıyor. Euro NCAP testi şu kategoriler altında ölçümleniyor.

  • Çocuk yolcu
  • Yetişkin yolcu
  • Yaya güvenliği
  • Güvenlik asistanları

Gerçekleşmesi muhtemel her olasılığın değerlendirilmesi için araçlar; ön, yan ve direk çarpışma testlerinden geçiyor. Bütün bunların değerlendirilmesiyle araçlar çarpışma testinden 1 ile 5 arasından yıldız alıyor. 

Çarpışma Testleri Kaç Km Hızla Yapılıyor?

  • Ön çarpışma testinde araçlar, saatte 64 km/h ile sabit bir yere çarpıyorlar.
  • Yan çarpışma testinde araçlar, saatte 50 km/h ile ilerlerken bir bariyer aracın sürücü tarafına çarptırılıyor.
  • Direk çarpışma testinde araçlar, saatte 29 km/h ile ilerlerken 259 mm çapındaki sabit bir direğe çarptırılıyor. 

Araba satın alırken ilk inceleyeceğimiz güvenlik testine son bir bakış atalım. 1-5 arasında yıldız verilerek derecelendirildiğini söylemiştik. Peki bu yıldızlar ne anlama geliyor? 

***** Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans. Sağlam çarpışmadan kaçınma ekipmanı ile donatılmış.

**** Çarpışma korumasına yönelik toplam iyi performans. İlave çarpışmadan kaçınma teknolojisi mevcut olabilir.

*** Yolcu koruma konusunda ortalama-iyi arasında ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok.

** Nominal çarpışma koruması ancak çarpışmadan kaçınma teknolojisi yok.

* Marjinal çarpışma koruması.

Güvenli Sürüşler!

Tüm içerikler okundu!

Next page