BENZİNLOG
15
temmuz
2022
Otomobil
Cam Filmi Taktırmak Yasak Mı?

Cam Filmi Taktırmak Yasak Mı?

Cam filmi, yıllardır ikilem olan bir konu. Bazı yıllar yasaklanan, bazı yıllar serbest kalan, bazen dereceye ayrılan, ön cam arka cam fark eden... Peki her zaman kafalarda soru işareti oluşturan durum, şu anda nasıl? Gelin inceleyelim.

Cam Filmi Nedir? 

Cam filmi otomobillerde ve teknelerde cam yüzeylerin içine veya dışına ve ayrıca evlerde ve binalarda camın içine veya dışına takılabilen ince bir laminat filmdir. Kullanım amaçları sürücüden sürücüye değişir. Araç içi görünürlüğü azaltması, güneş ışığını soğurması, camı koruması, estetik duruşu gibi sebepler cam filminin sıklıkla kullanılmasını sağlar.

Cam Filmi Nasıl Takılır?

Öncelikle aracın camı detaylıca temizlenmeli, temizlik sonrası iyice kurutulmalıdır. Cam filmi cam boyutu kadar kesilir, dikkatli bir şekilde cama yapıştırılır. Üzerinde oluşacak kabarcıklar temizlenir ve jelatin kaldırılır.

Hangi Araçlara Cam Filmi Takılır?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliği’ne göre M, N ve O kategorisindeki araçlara cam filmi uygulanması yasaktır. M sınıfı otobüs ve minibüsleri, N sınıfı da yük taşımacılığında kullanılan kamyonet gibi araçları kapsamaktadır. O sınıfı ise karavan gibi motoru bulunmayan ve bir araç tarafından çekilen sınıftır.

Ayrıca binek otomobillerin ön, yan ya da arka camlarına film kaplatılması yasaktır. Ancak 43R şeklinde camların üzerinde kodlanan ve fabrika çıkışlı renkli cam olduğu belli olan araçlar için bu yasak geçerli değildir.

 Cam Filmi Yasak Mı? 

Uzun yıllardır kafa karışıklığına sebep olan cam filmi yasak mı sorusunda aslında temel cevap hep aynı, sadece bazı yasal değişimler cevabı etkiliyor. Araçların ön sürüş camına film kesinlikle yasak! Aynı zamanda %70'ten daha düşük ışık geçirgenliğine sahip cam filmleri de tüm araçlar için yasak. Bu tür cam filmleri 3 ve 4 numara olarak da bilinir. Bu filmlerin takılı olduğu camdan içeriden dışarıyı veya dışarıdan içeriyi görmek oldukça zordur. Dolayısıyla cam filmi yaptırmak istiyorsanız, aracınızın ön camı dışındaki camlara çok koyu olmayan tonlarda yaptırabilirsiniz.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre koyu ton cam filmi takmak trafik güvenliği ve ulusal güvenlik açısından tehlike arz ediyor. Trafikteki araçların içinin görünmemesi şüpheli durumlarda tespiti zorlaştırıyor. 

Cam Filmi Nasıl Sökülür?

Aracınızın cam filmini sökmek isterseniz, rezistansa ya da cama zarar vermemek adına bir uzmandan yardım almanız mantıklı bir seçim olacaktır. Cam filmini sökerken yapışkan çözücü spreyler ve saç kurutma makinesi filmin söküm işlemini kolaylaştıracaktır.

Cam Filmi Cezası Ne Kadar?

Aracının ön camında film bulunan sürücülere 2022 yılı itibariyle 427₺ cezai işlem uygulanır. 

Cam Filmi Olan Araçlar Muayeneden Geçer Mi?

TÜVTÜRK’e bağlı muayene istasyonlarında, camlarında film olan araçlar “hafif kusurlu” olarak işaretlenir. Aracın herhangi bir “ağır kusur” sayılan eksikliği ya da hatası bulunmuyorsa muayene başarı ile tamamlanabilir.

Ehliyet ve Sürücü Kursu Ücretleri 2022 adlı yazımıza da göz atabilirsiniz :)
BenzinLitre güvenli sürüşler diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page