BENZİNLOG
26
temmuz
2021
Trafik Cezaları
Cam Filmi Cezası 2022

Cam Filmi Cezası 2022

Araba tutkunları araçlarına cam filmi çekmeyi çok sevmektedir. Fakat cam filmi cezası 2022 bu konuda araç sahiplerini ikileme düşürmektedir. Bu sebeple cam filmi ceza uygulamasında yapılan son değişiklikler oldukça merak konusudur. Bakalım cam filmi cezası 2022 güncellemeleri nelermiş.

Cam Filmi Numarası Kaç Olmalı?

Cam filmlerinin piyasaya sürülme amacı güneş ışınlarını engellemektir. Fakat sürücüler genelde estetik kaygılarla araçlarına cam filmi çektirmektedir. Bu sebeple cam filmi cezalarında bazı kriterler vardır.

Cam filmi cezası 2022 düzenlemelerine göre sürücülere cam filmi numaralarına göre ceza uygulanıyor. Cezadan muaf olan cam filmi numaralarından ilki r43 numaralı cam filmidir. Cam filmi yasaklarının sebebi görüşü engellemesidir. Bu sebeple ışık geçirgenliği %70'den fazla olan cam filmi kullanmakta bir sorun yoktur. Bu seviyede ışık geçiren cam filmleri 1 ve 2 numaralı cam filmleridir.

Aracında 2 ve 3 numaralı cam filmi olan sürücüler ise cam filmi cezası 2022 düzenlemelerinde ceza uygulamalarından muaf değillerdir. 2 ve 3 numaralı cam filmlerinin ışık geçirgenliği %70'in altındadır. Bu durumda cam filmi görüşü engelliyor olarak kabul edilir ve sürücüye ceza uygulanır. 2022 yılı için 427 TL'dir. İndirimli ceza 320,25 TL'dir. 

1 ve 2 Numaralı Cam Filmleri

Cam filmi cezası 2022 düzenlemelerinde de önceki düzenlemelerde olduğu gibi kullanılan cam filminin görüşü engelleyip engellememesi esas alınmaktadır. Araçlarda kullanılan r43 cam filmi görüşü engellemediği için her zaman cezalardan muaf tutulmuştur. Cezalardan muaf tutulan sadece r43 cam filmi de değildir. 1 ve 2 numaralı cam filmi kullanımı da ceza uygulamasına tabii değildir.

Işık geçirgenliği %70'in üstünde olan cam filmlerinin kullanımı yasak değildir. 1 numaralı cam filmi de %85 ışık geçigenliğine sahiptir. Bu sebeple sürücüler araçlarında 1 numaralı cam filmi kullanabilirler. Bu şekilde herhangi bir ceza uygulamasına tabii olmadan araçlarında cam filmi uygulaması yaptırabilirler.

1 numaralı cam filminin yanı sıra 2 numaralı cam filmi kullanımı da yasak değildir. %70 ışık geçirgenliği ile görüş sınırında yer alan 2 numaralı cam filmi, estetik olarak birçok sürücüyü çok daha tatmin etmektedir.

3 ve 4 Numaralı Cam Filmleri

Cam filmi kullanımlarının yasak olmasının ana nedeni görüşe engel olmalıdır. Bu sebeple ışık geçirgenliği %70'in altında olan cam filmlerinin kullanılması yasaktır. 3 numaralı cam filmi %55 ışık geçirgenliğine sahiptir. Bu sebeple 3 numaralı cam filmi kullanmak görüşe engel olduğu gerekçesiyle yasaktır.

Aracın içinin gözükmesine tamamen engel olan 4 numaralı cam filminin kullanımı da yasaktır. %40 ışık geçirgenliği ile görüşe en çok engel olan 4 numaralı cam filmi sürücünün ve diğer sürücülerin güvenliği için kullanılmamalıdır.

Ön ve Arka Camlarda Cam Filmi Kullanmak Yasak mı?

Cam filmi ceza uygulamalarında son yıllarda gerçekleşen güncellemeler araç sahiplerini cam filmi cezası 2022 düzenlemeleri ile ilgi merak duymasına sebep oluyor. Yan camlar için minimum %70 ışık geçirgenliği şartı varken ön ve arka camlar için de durum aynı mı en çok sorulan sorular arasında. Bakalım ön ve arka camlarda cam filmi kullanmak yasak mı? 

Ön camlar için cam filmi kullanımı yan camlar ile aynı şartlara sahiptir. %70 ışık geçirgenliği üzerindeki r43, 1 numaralı ve 2 numaralı cam filmlerini aracınızın ön camında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Arka camda cam filmi kullanımı ise farklı şartlar ile mümkündür. Cam filmi cezası 2022 düzenlemelerine göre aracın içi gözüktüğü takdirde arka camda cam filmi kullanımı yasak değildir. 

BenzinLitre güvenli sürüşler diler!

Tüm içerikler okundu!

Next page