BENZİNLOG
17
ağustos
2020
Yakıt
Brent Petrol Nedir?

Brent Petrol Nedir

Brent petrol dünya genelinde petrol piyasasına yön veren, varili uluslararası standart olarak kabul edilen ve fiyatların belirlenmesinde etkili olan petrol çeşididir. “Londra brent” ya da “brent blend” olarak da bilinen brent petrol Kuzey Denizi’nden çıkarılan tatlı petrol türüdür. Brent petrol adını çıkarıldığı bölge olan Kuzey Denizi’ndeki 5 farklı tabakanın baş harflerinden alır. (Broom, Rannoch, Etieve, Ness, Tarbat)

Benzin veya dizel yakıt üretmek isteyen rafineriler için en uygun ham petrol türlerinden biri olan brent petrole tatlı petrol denmesinin sebebi %0.37 sülfür içermesidir. Hafif petroller sınıfında yer alan brent petrolün yakıt üretiminde kullanılması daha kolay olduğu için petrol piyasasındaki değeri oldukça yüksektir. Ayrıca denizden çıkarıldığı için aktarımı da karadan çıkarılan petrole göre daha kolay ve daha az masraflıdır. 

Dünyanın uluslararası ham petrol ticaretinin 3te 2sini karşılayan bölümünün fiyatlandırılması brent petrol ile yapılmaktadır.

Ham petrol ile brent petrol arasındaki fark nedir?

Brent petrol yaygın olarak kullanılan bir ham petrol türüdür. Yani aslında brent petrol zaten ham petrolün kendisidir. İki kavramın farklı olarak yorumlanması kafa karışıklığına yol açar. Dünya üzerinde farklı çeşit ham petrol bulunur fakar brent petrol içeriği sebebiyle en çok kullanılan ve piyasalara yön veren petrol çeşididir.

Brent Petrol Fiyatı 

Petrol fiyatlarının belirlenmesinde piyasadaki arz talep dengesi, petrolün nereden çıkarıldığı ve ülkeye nereden nasıl geldiği önemlidir. Brent petrol Kuzey Denizi’nden, Umman petrolü Ortadoğu’dan, WTI (Western Texas Intermediate) Orta Amerika’dan çıkarılmaktadır. 

1 varil brent petrol kaç litre?

Petrol piyasasında brent petrol fiyatı varil üzerinden hesaplanmaktadır. 1 varil 159 litre petrole eşittir. Varil İngilizce’de "barrel" olarak geçer kısaltması “bl” şeklindedir. 1 bl = 159 lt olarak karşımıza çıkar. 

1 varil petrol kaç para?

18 Ağustos 2020 itibariyle 1 varil brent petrol 45.09 dolardır. Anlık olarak ABD dolarının 7.36 olduğunu göz önünde bulundurursak 1 varil brent petrol 331.86 Türk Lirasıdır. 

Küresel petrol fiyatı ABD’ye ihraç edilen tüm petrolün ağırlıklı ortalamasına bakılarak hesaplanır bu yüzden fiyatlar ABD doları cinsinden ifade edilir. 

Uluslararasi piyasalarda fiyatlar daima varil olarak ifade edilir. 159 litre petrol yani bir varil petrolün fiyatı, New York Ticaret Borsası (NYMEX) ve Kıtalararası Borsa (ICE) gibi büyük borsalar aracılığıyla bildirilir. Pek çok farklı derecelendirmeleri olsa da, standart olanlar West Texas Intermediate (WTI) , ham brent ve Dubai/Umman’dır. 

Petrol eksiye düştü ne demek?

Mart 2020’de Coronavirüs (COVID-19) küresel salgının ekonomiye olan olumsuz etkileri petrol piyasalarında da hissedildi ve her yerde petrol eksiye düştü diye haberler yazıldı. 2020 yılında 65 dolar civarından başlayan brent petrol fiyatı çok sert bir düşüş yaşadı. Brent petrol fiyatı Koronavirüs sebebiyle petrole olan talebin azalmasıyla son 18 yılın en düşük miktarı olan 24 dolar seviyelerine kadar inmişti. Temmuz 2008’de 145 dolar seviyelerinde maksimum miktarını gören brent petrolün 2020 Ağustos itibariyle 45 50 dolar civarında seyretmesine bakarak düşüşü fark edebilirsiniz.  

BenzinLitre uygulamasını kullanıyor ve bir de sosyal medyada BenzinLitre sayfalarını takip ediyorsanız yakıt fiyatlarındaki zam ve indirimler için gelen bildirimlerde brent petrol ve dolar değişimlerinden bahsettiğimizi görmüşsünüzdür. Artık brent petrolle ilgili tüm detayları öğrenmiş oldunuz. 

Tüm içerikler okundu!

Next page