BENZİNLOG
15
nisan
2019
Araç Bakım
Binek Araç Motor Yağları, Shell Helix

Binek Araç Motor Yağları, Shell Helix

Özellikle günümüz araçlarında motorun verimli çalışması, yakıt tasarrufu ve düşük emisyon değerleri açısından motor yağları oldukça önemli. Her araca her motor yağını kullanamazsınız. Bu yazımızda Shell’in binek araç motor yağları kategorisinde geliştirdiği Shell Helix’i sizler için derliyoruz. 

Shell Helix Hakkında

Shell Helix, Pure Plus teknolojisi ile yani doğalgazdan üretilen bir motor yağıdır. Bu dönüşüm GTL (Gas to liquid) olarak adlandırılıyor. Shell Helix doğalgazdan üretilmesi sebebiyle motorda petrolden kaynaklı kirletici madde oluşmasını engeller. Motorunuz için saf ve temiz bir başlangıç diyebiliriz. Shell Helix pek çok markanın olduğu binek araç motor yağları kategorisinde en çok tercih edilen yağlardan biri. Shell motor yağları Avrupa ülkelerinde de oldukça popüler. Ferrari, BMW ve Maserati gibi 1. sınıf markaların binek araç motor yağlarında tercihi Shell Helix. 

Shell Helix Ürünleri

En popüler binek araç motor yağları arasında Shell Helix 5W-30 yer alıyor. Shell Helix Ultra 5W-40, Shell Helix 10W40, Shell Helix 5W40 diğer popüler ürünler arasında. Shell Helix fiyatları ise çok değişken internet üzerinden almanız halinde tasarrufa geçebilirsiniz. Fakat yağ değişimi için ayrı ücret ödeme durumunuzu da göz önünde bulundurun.

Shell Helix Yorum

- Performans
Sürüş sırasında motorun ısınması oldukça normaldir. Fakat bu durum motor yağının kalınlaşmasına ve performansın düşmesine sebep olur. Kalınlaşan yağ motoru daha az korur. Bu da çeşitli problemler ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Shell Helix ise doğalgazdan üretilmiş olmanın avantajını burada kullanıyor. Doğalgazdan üretilmiş binek araç motor yağları yüksek sıcaklığa ve bozulmaya karşı daha dirençli oluyor. 

- Motor Temizliği
Aracınızı kullandıkça motorda kir birikebilir.Motor konusunda Shel Helix yorumumuz ise kesinlikle pozitif. GTL teknolojisi sayesinde Shell Helix motorunuzu kir ve deposit oluşumuna karşı korur. Shell Helix motor temizliğini 100.000 km filo denemesi ile teste tabi tutmuştur. 

- Yağ Tüketimi
Shell Helix diğer yağlara kıyasla daha az eksilme sağlar. Bu da daha az yağ tamamlama işlemi yapmanız anlamına geliyor. *ASTM D5800 NOACK uçuculuk testine göre Shell Helix binek araç motor yağları alt sınıf yağlara göre %50 daha az uçucu. Hem performans hem de para tasarrufu yapabilirsiniz.

- Yakıt Tasarrufu
Motor yağının temel kullanım amaçlarından bir yakıt tasarrufu. Parçalar bir birine ne kadar az sürterse performans o kadar artar. Parçalar motor yağları sayesinde daha rahat hareket eder. Düşük viskoziteli yağ Shell Helix motor yağları size %3E varan yakıt tasarrufu imkanı sunuyor. Tüm içerikler okundu!

Next page