BENZİNLOG
11
eylül
2019
Kampanyalar
BenzinLitre Smyrna Boyoz Kampanyası

BenzinLitre Smyrna Boyoz Kampanyası

BenzinLitre’de puan toplayan kullanıcılarımız aramızdan yapacağımız çekilişi kazanan 50 kişiye 6’lı Smyrna Boyoz hediye!!
 
Sade, peynirli, labneli, ıspanaklı, patlıcanlı, enginarlı, antep fıstık kremalı, elma tarçınlı, yeşil limonlu, frambuaz labneli, Hindistan cevizli, karamelli, incirli, tatlı tahinli, çikolatalı, zahterli olmak üzere 16 çeşit boyozu İzmirlilerle ve tüm boyoz severlerle buluşturan Smyrna Boyoz lezzetinden ve kalitesinden ödün vermiyor. Kullanılan hammaddelerin tümüne özen gösteren ve soğuk zinciri kırmadan boyozların -18 derecelerde saklanmasıyla lezzetini koruyan Smyrna boyozlarını nerede ve ne zaman yerseniz yiyin aynı lezzeti alacağınızdan emin olabilirsiniz.

                                                               

Boyoz nedir bilmeyenler için kısaca anlatalım :)

Boyoz, diğer bir deyişle İzmir Boyozu

İzmir dışında pek bilinmez ve isminden de nasıl bir şey olduğunu tahmin etmek zordur. Adı, İspanyolca’da küçük somun anlamına gelen bollos kelimesinden gelir, yan yana gelen iki l harfi ise y olarak okunur ve elimizde boyoz, yanında da enfes bir kaynamış yumurtayla güne başlamış oluruz. 

Lezzeti dillere destan değildir de, boyoza bir alıştınız mı her sabah ritüelinizin vazgeçilmezi oluverir. Yanından ayrılmayan kaynamış yumurtanın yapılışı ise biraz sıra dışı. Boyozun piştiği kara fırınlara ılık olduklarında yerleştirilen yumurtalar su kaynama noktasına gelmeden 15 saat boyunca haşlanır. Hele bir de yanında tulum peyniri ve çay varsa değmeyin keyfinize. Boyozun lezzeti pek de genç sayılmaz aslında. 1400’lü yılların sonlarında Yahudiler Anadolu topraklarına yerleşmeye başladıklarında yanlarında getirdikleri boyoz, Sefaradlar tarafından İzmir mutfağına aktarılmıştır. Bu sebeple eski adı ‘’Yahudi Böreği’’ olarak da bilinir. Aslında boyoz sadece İzmir değil, İstanbul ve Anadolu’nun birçok yerine yayılan Museviler tarafından da bilinir. Ama sadece İzmir’de ticari bir değer olmuş, burada yaşayan diğer halklar tarafından yaygın olarak talep edilmiş, sevilerek tüketildiği için İzmir’e özgü bir ürün olarak kabul edilmiştir.

                                                                                           

İzmirin Eski Adı Eşsiz Tadı: Smyrna Boyoz 

Adını İzmir’in ilk kuruluş yerlerinden biri olan Smyrna’dan alan Smyrna Boyoz’un hikayesi 2014 yılında Amerika’ya ihracat için bir marka yaratılması gerektiğinde başlıyor. Bayraklı’da bir höyük üzerinde yer alan 5000 yıllık bir geçmişe tanıklık eden Smyrna adının Amazon Kraliçesi Smyrna’dan geldiği düşünülüyor. Smyrna Boyoz markasının ‘’İzmirin Eski Adı Eşsiz Tadı’’ sloganıyla yola çıkılmasının sebebi ise boyozun İzmir’i temsil etmesinin anlamlı bir hikayeyle taçlandırılması. 

Hali hazırda Karşıyaka Girne Caddesi, Bostanlı Şubesi ve Alaçatı olmak üzere İzmir’de 3 şubesi bulunan Smyrna Boyoz Şubat 2017’de Selanik Şubesi’ni açmış. Almanya ve Amerika ihracatlarıyla boyozun lezzetini dünyaya duyurmak isteyen Smyrna Boyoz’un hedefleri arasında İspanya, Polonya, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerde şubeleşmek var.
 
İzmir’e gitmeden boyoz tatmak isteyenler için yaptığımız kampanyaya BenzinLitre uygulamasının anasayfasında bulunan çekilişe katıl butonu ile katılabilirsiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page