BENZİNLOG
21
temmuz
2020
Benzinlik
Benzinlikten Bidonla Benzin Almak

Benzinlikten Bidonla Benzin Almak

Haydaa dediğinizi duyar gibiyiz. Benzinlikten bidonla benzin almak nereden çıktı? Yakıtı depoya yükleyip devam etmiyor muyduk? Yedek olsun diye alan vatandaşlarımız illaki olmuştur. Bu durumda Benzin Nasıl Saklanır yazımız ilginiz çekebilir. Peki benzinlikten bidonla benzin almak serbest mi?

Bidonla Benzin Almak Yasak mı?

2016 yılında alınan karar ile maalesef patlayıcı yapımında kullanılması sebebiyle benzinlikten bidonla benzin almak yasaklandı. Sonuç olarak benzin alacak kişilerin mutlak suretle polis merkezine yönlendirilip, polis merkezi tarafınıza hitaben yazılacak olan yazıya istinaden yakıt verilmesi kararlaştırıldı. Ek olarak Pet şişe ile yakıt alma gibi bir durum da söz konusu değil. Hatta cezai yaptırım durumu ile dahi karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Benzinlikten pet şişe ile benzin satışı YASAKTIR!  Aksi durumlarda, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. Maddesi ve 5015 sayılı Petrol Piyasa Kanunun ilgili maddeleri gereğince yaptırım uygulanırBenzini evde bulundurmak çok tehlikelidir. Aldığınız ve kırmızı bidonda muhafaza ettiğinizi düşünerek konuşursak, depo gibi bir yerde saklamak daha güvenli olacaktır. Bidonun bulunduğu yerin mümkünse güneş almaması ve serin olması gereklidir. Tüm gaz silindirleri yağ, gres, benzin dahil yanıcı maddelerden uzakta ve serin, kuru, iyi havalandırılmış ortamlarda depolanmalıdır. Bidonun herhangi bir kısmını 25 derece üzerinde bir sıcaklığa maruz bırakmayınız.

Bidonla benzin satan istasyonları değil, ihtiyacınıza en uygun akaryakıt istasyonlarını listeleyen mobil uygulama BenzinLitre'yi indirmeyi unutmayın :) 

Tüm içerikler okundu!

Next page