BENZİNLOG
20
temmuz
2018
Benzinlik
Benzinlikler Arası Mesafe Şartı

BENZİNLİKLER ARASI MESAFE ŞARTI

Akaryakıt sektöründe en çok tartışılan konulardan biri olan ‘’benzinlikler arası mesafe şartı’’ çeşitli düzenlemeler sonucu netlik kazandı. Son olarak 22 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete ’de tekrar yayımlanan, istasyon açarken almanız gereken Bayilik Lisansı başvurunuzda sağlamanız gereken asgari mesafe kuralları şu şekilde:

-5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu, Madde8 – “Akaryakıt ve LPG istasyonları arasındaki mesafeler, aynı yönde olmak üzere, şehirler arası yollarda  on kilometreden, şehir içi yollarda bir kilometreden az olmaması gerekir.”

- Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği, Madde 45- “İki akaryakıt ve/veya LPG istasyonu arasındaki mesafe, aynı yönde olmak üzere;

a) Şehirlerarası yollarda on,

b) Şehir içi yollarda bir,

kilometreden az olamaz.

Peki 2005 yılından beri yürüklükte olan bu kurallara göre iki istasyon arasındaki mesafeyi nasıl ölçüyoruz? Bu ölçüm sırasında yol ismi, yol kodu gibi faktörler önemli değil. Asıl dikkate alınan faktör yöndür. İki istasyon arasındaki mesafeyi hesaplarken ölçüm yapılan yöndeki “karayolu” mesafesi esas alınırAynı yön üzerinde bulunmaları şartıyla iki istasyon arası mesafe, şehirlerarası yollarda on, şehir içi yollarda ise 1 kilometreden az olmamalıdır.

Şehir içi ve şehir dışı başlangıç ve bitiş noktaları gibi istisnai durumlarda ise şehir içinde olduğu gibi minimum bir kilometre olması şartı kabul edilir.

Akaryakıt sektöründe büyük tartışmalar yaratan Asgari Mesafe konusu piyasa gelişimi ve özellikle de rekabetin gelişmesi açısından fikir ayrılıklarına neden olmaya hala devam ediyor. 

Akaryakıt sektörüyle alakalı ya da bu konuya benzer yazılara BenzinLitre Blog üzerinden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin 81 ilinde, size en yakın istasyonu bulmanıza yardımcı olan uygulama BenzinLitre, iyi yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page