BENZİNLOG
05
haziran
2019
Oto Yıkama
Araç Bakım
Benzinli Araba Neden Tekler?

Benzinli Araba Neden Tekler?

Benzinli arabanın teklemesi problemini kendi vücudumuzdaki mide problemlerine benzetebiliriz. Birden fazla sebebi olabilir fakat temel olarak aracın yakıtı yememesiyle alakalı bir durumdur. Yakıt enjektöründe problem olabilir. Benzinli araba neden tekler sorusunu yanıtlamadan önce aracın motoruna bakmakta fayda var. Çünkü tekleme problemi arabanın modeline ve kullanılan teknolojiye bağlı olarak farklılık gösteriyor. Bir Egea ile Mini Cooper aynı sebepten ötürü teklemeyebilir.

Eğer benzinli araç sürekli olarak tekliyorsa, yüksek hız, rölanti vs. bakmadan aracın motorunda bir problem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Listeleyecek olursak

  • Kaput içindeki soketleri kontrol edin. Özellikle yaz aylarında soketler sıcaklıktan kaynaklı gevşeyebilir.
  • Hava filtresi her ne kadar önemsenmese de düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer yılı aşkın sürelerde hava filtresini değiştirmezseniz aracınız rölantide tekleme yapabilir. Max 50.000 km’de bir hava filtresini değiştirmelisiniz.
  • Buji arızası ateşleme konusunda problem yaratacağından teklemeye, yakıtı kullanamamaya sebep olabilir. Ateşleme düzenine bakılmasında fayda var.

Benzinli Araba Vites Atarken Tekliyor

Benzinli arabanın teklemesi vites atarken ise bu durum debriyajın serbest kalmasından ve ani gaza basmadan kaynaklıdır.

  • Motor şanzıman kulaklarına baktırın, maliyeti ucuzdur. Problem büyümeden çözebilirsiniz.
  • Eğer araç otomatik yada DSG şanzıman ise tekleme problemi kavrama sisteminden kaynaklıdır. Yağ basıncına bakın. Dengesiz ise problem buradadır. Fakat yağ basıncından problem yok ise bu arıza size pahalıya patlayacaktır. Tüm vites sistemine müdahale gerekebilir.

Benzinli Araba Hızlanırken Neden Tekler

Benzinli arabanın teklemesi hızlanırken ise belli ki motor zorlanıyor. Araç yüksek hızda teklerken aniden gaz kesin. Motor sıkıntısız çalışıyorsa sıkıntı %90 aks boşluğundan kaynaklıdır.

Benzinli Araba Seyir Halindeyken Neden Tekler

Benzinli arabanın teklemesi seyir halindeyken ise olası problemler

  • Buji Kabloları
  • Yakıt Enjektörü
  • Arızalı Akü
  • Ateşleme Bobini (Her 100.000 km’de bir ateşleme bobinini değiştirmelisiniz.)

Kaynaklıdır. Arıza sebebiyle ateşleme sağlanamayabilir.
Tüm bu ihtimallerin yanı sıra düşük olasılık olsa bile silindirlere bakabilirsiniz. Silindir contasının yanması da benzinli arabanın teklemesine sebep olabilir.


Tüm içerikler okundu!

Next page