BENZİNLOG
30
ocak
2020
Yakıt
Benzine Katılan Katkı Maddeleri

Benzine Katılan Katkı Maddeleri

EPDK'nın rekabeti arttırma amacıyla kolları sıvamasıyla, özellikle büyük markalar için benzine katılan katkı maddeleri artık büyük rol oynuyor. Binde bir oranında yani 1 tonda sadece 1 litre kullanılabilen, benzine katılan katkı maddeleri nelerdir? 

Akaryakıt istasyonlarına gittiğinizde dikkatinizi çekmiştir. Neredeyse her markanın katkılı yakıtı mevcut. Ve bu katkılı yakıt standart dizel ve benzinden ortalama 8-10 kuruş daha pahalı satılıyor. Bunun sebebi katılan katkı maddeleri ile daha uzun menzil yada daha daha yüksek performans gibi durumların vaad edilmesi. EPDK bu noktada markaların yakıtlarını AKİS (Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi) ile test ediyor.

Benzine katılan katkı maddeleri; Oksijen, Metanol, Etanol, İzo-propil alkol, İzo-bütil alkol, Tersiyer Bütil Alkol, Eterler, Diğer Oksijenli Bileşikler, Kurşun, Kükürt, Benzen, Olefinler ve Aromatiklerdir. Tüm bu maddelerin belirli bir oranda olması zorunludur. Aksi takdirde istasyon lisansı askıya alınır. Fakat yapılan son testlere göre istasyonlardan alınan numunelerin %99,1'i yönetmeliğe uygun çıkmıştır. İstasyon sayısının 13.000'in üzerinde olduğunu düşünürsek, Kirli Yakıtla karşılaşma şansınız oldukça düşük. Yine de karşılaşırsanız zararınızın marka tarafından tazmin edileceğini unutmayın. 

İstasyonda benzine katılan kural dışı katkı maddeleri ise Slovent, hekzan, toluen, ksilendir. Fakat Maliye Bakanlığı ile bu tarz katkı maddelerinin teminini ÖTV zammı ve çeşitli kısıtlamalarla zorlaştırmıştır. 

Bu tarz kural dışı bir durumla karşılaştığınızda akaryakıt istasyonlarını şikayet edebilececeğiniz çeşitli platformlar var. Akaryakıt İstasyonları Nereye Şikayet Edebilirim yazımızdan bilgi alabilirsiniz. 

Eğer siz kullanıcı olarak aracınızda bir katkı maddesi kullanmak istiyorsanız, Würth gibi mazot katkılarını kullanabilirsiniz.

BenzinLitre İyi Yolculuklar Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page