BENZİNLOG
12
Şubat
2019
Yakıt
Benzindeki Oktan Sayısı Ne Anlama Gelmektedir?

Benzindeki Oktan Sayısı Ne Anlama Gelmektedir?

Akaryakıt istasyonlarına gittiğinizde benzinin yanındaki 95, 97 gibi sayılar oktan sayısını temsil ediyor. Opet Ultra Force 95 Oktan Kurşunsuz Benzin, Petrol Ofisi V/Max Kurşunsuz 95, BP Ultimate Kurşunsuz Benzin 95 Oktan en sık karşılaştığımız 95 oktan benzin tipleri. Opet, Petrol Ofisi, BP gibi büyük markaların yanı sıra pek çok markanın benzin yakıtında oktan sayısı ile karşılaşıyoruz. 

Shell Pompa Fiyatlarına BenzinLitre üzerinden ulaşabilirsiniz.

Benzinli motorlar ateşlemeli motorlardır. Bujinin çıkarttığı kıvılcım yakıtı yakar ve motoru çalıştırır. Benzindeki Oktan sayısı yakıtın kendiliğinden tutuşmasına karşı (vuruntu) direncini temsil eder. Yani 97 oktan benzinin, 95 oktan benzine göre kendiliğinden tutuşma eğilimi daha düşüktür. Fakat bu“97 oktan 95 oktandan daha iyi performans gösteriyor” anlamına gelmiyor. Aracınıza yükleyeceğiniz benzindeki oktan sayısını motor üreticisinin tavsiyesine göre seçmelisiniz. Isı ve basınçtan ötürü erken yanan motor performans düşüklüğü gösterir. Yakıt tercihinde bulunurken mutlaka araç kitapçığını referans alın.

Oktan Sayısı ve Performans İlişkisi

97 oktan önerilen bir araçta 95 oktanlı benzin kullanmanız çoğu zaman arıza sebebi değildir. Aracınıza uygun olmayan oktan sayısında benzin kullanmanız durumunda, benzin erken yanar, performans düşüklüğü yaşarsınız. Ama oktan sayısı ile performans arasındaki ilişkide tek baz alınan faktör bu değil. Aracın bulunduğu yükseklik de oktan sayısı üzerinde etkiye sahiptir. Aracınız uygun oktan sayısında en iyi performansını deniz seviyesinde gösterecektir. 

Benzindeki oktan sayısına içerik olarak baktığımızda 97 oktan benzin %97 izooktan, %3’ü heptan içerir. 95 oktan benzin ise %95 oranında izooktan içerir. İzooktan kendiliğinden tutuşması zor bir yakıt. Bu da oktan sayısına yansıdığında, vuruntuya olan direnci gösteriyor. 

Oktan kalitesini ve performansı iyileştirmek adına çeşitli katkı maddeleri var. Bunlardan en sık kullanılanı metil tert butil eter olarak bilinir.

BenzinLitre iyi yolculuklar diler

 

Tüm içerikler okundu!

Next page