BENZİNLOG
10
eylül
2020
Araç Bakım
BENZİN POMPASI TAMİR OLUR MU ?

BENZİN POMPASI TAMİR OLUR MU ?


Benzin Pompası nedir ? 

Benzin pompası araçtaki yakıtı depodan motora doğru aktaran çok önemli bir parçadır. Aracınızdaki depoda benzinin bir şekilde enjektörlere iletilmesi gerekmektedir. Bu iletimi benzin pompası gerçekleştirmektedir. Benzin pompası yakıt sisteminin kalbini oluşturmaktadır. Eğer arabanızda benzin pompası; yakıtı motora gerekli basınçta iletmezse bazı problemler ortaya çıkmaya başlar. Mekanik ve elektrikli olmak üzere iki çeşit benzin pompası bulunmaktadır. Genelde benzin deposuna yakın olan arka koltuğun altında bulunur. 

Benzin pompası neden bozulur ? 

Benzin pompasında meydana gelen arızalar genelde direkt olarak kullanıcı kaynaklı yanlış kullanımdan meydana gelmektedir. Yakıt deposu çeyrek deponun altında benzinle uzun süre araç kullanmak bunun en büyük sebeplerinden biridir. Özellikle LPG'li araçlarda bu çok görülmektedir. Sürücü neredeyse benzin yok denecek kadar az şekilde aracını uzun süreler kullanır ve bu sebeple aracın benzin pompası yanar. Çünkü benzin pompası benzinle soğumaktadır. Benzinin az olmasından ve soğuyamadığı için dolayı benzin pompası yanacaktır. Bunun dışında araca uygun olmayan düşük ve yüksek basınçlı pompaların kullanımı da benzin pompasının bozulmasına neden olur. Son olarak, benzin pompasının zamanla yıpranması kaynaklı bozulmalar meydana gelmektedir. 

Benzin pompasındaki arıza nasıl anlaşılır ? 

Araç çok zor hızlanır ve gaza bastığınızda sanki aracı biri tutuyor gibi olur. Araçla seyir halinde giderken birden gaz yememe sorunları ortaya çıkar, yakıt artışı olur. Aracınızın devri yüksek olmasına rağmen tekleme görülür. Kontak daha yeni açıldığında, benzin pompası kısmından yüksek bir ses duyulabilir. Tamamen bozulduğunda ise araç marş basar lakin araba çalışmaz. Benzin pompası arızaları ateşleme sistemi arızalarına benzediğinden birbirinden ayırt edilmesi zordur. Sadece LPG'li araçlarda, eğer arızayı tüpte gösteriyorsa, sorun ateşlemede yer alır. Buna karşın, tüpte bir şey yoksa, arıza sadece benzinde gösteriyor ise sorun pompada olabilir.

Benzin pompasının tamiri mümkün mü ? 

Benzinli araçlarda kullanılan elektrikli benzin pompası tamiri mümkün olsa dahi çok doğru bir yaklaşım değildir. Benzin pompaları kolay bozulan pompalar değildir. Ama bozulduklarında, benzin pompası tamiriyle, uzun süre kullanmak mümkün olmayabilir. Geçici çözümler için tamirat yoluna gitmek çok etkili bir yöntem olmayacaktır. Bu sebeple, yeni bir yakıt pompası ile değişim çok daha yerinde bir tercih olacaktır. Benzin pompası fiyatları, mazot pompası fiyatlarına göre çok daha uygundur. Aracınızın marka, modeline ve kullanmak isteyeceğiniz benzin pompası markasına göre fiyatlarda değişiklikler olacaktır. Benzin pompası fiyatları değişkenlik gösterip, 75 tl – 1.500 tl arasında değişmektedir.

Tüm içerikler okundu!

Next page