BENZİNLOG
27
nisan
2019
Akaryakıt Lisans
Benzin Neden Motorinden Pahalı?

Benzin Neden Motorinden Pahalı?

Avrupa’da Amerika’da benzin motorinden ucuzken, ülkemizde ise durum farklı. Benzinle motorin arasında, Nisan 2019 itibariyle, 70-80 kuruş seviyelerinde fark var. Türkiye’de benzin neden motorinden pahalı, inceleyelim. 

Dizel Benzinden Neden Daha Ucuz ?

Kasım 2018’de motorin fiyatının benzin fiyatını geçtiği istasyonlara şahit olmuştuk. Fakat bu durum çok da kalıcı olmadı. Gelen zamlarla beraber benzin 7 liranın üstüne çıkarak dizel ile arasındaki farkı açtı. Fiyat farkının sebebine gelecek olursak;

Türkiye dizel araçların revaçta olduğu, petrol ithal eden bir ülke. Akaryakıtın, lojistiğin temeli olduğunu düşünürsek, çok fazla dizel araç olması sebebiyle motorin benzinden daha ucuz. Motorindeki büyük fiyat artışı, dizel ile çalışan araç sayısının 12 milyonun üzerinde olduğu ülkemizde, ekonomik kriz bile yaratabilir. Motorin pahalılaşırsa her şey pahalılaşır. 

Avrupayla ülkemizi kıyasladığımızda ise her ne kadar araç sayısı daha fazla olan ülkeler bulunsa da benzin motorine nazaran daha çok tercih ediliyor. Amerika’da da durum paralellik gösteriyor. İstasyondan istasyona değişen fiyatlarda kimi istasyonlarda benzin ve motorin aynı fiyatta, kimi istasyonda ise motorin benzinden daha yüksek fiyatla satılıyor. Motorinin pahalı olduğu ülkelerde fiyat farkının sebebi ise dizelin getirdiği menzil avantajıyla ve çevreye verdiği zarar ile bağlantılı. Dizel yanma sonucu NOx zehirli gazlarının oluşmasına sebebiyet veriyor. “Çevreye zarar veriyorsan yakıtı pahalı al” şeklinde bir mantık olduğunu söyleyebiliriz. 

Benzin neden motorinden pahalı sorusunun diğer cevabı ise ÖTV. Benzinden alınan ÖTV değeri motorinden alınan ÖTV’den %20-25 daha yüksek. ÖTV oranları arasındaki fark ister istemez pompaya yansıyor. Türkiye’nin dev bir revizyon ile bu durumu değiştirmesi uzun yıllar sürecektir. Yine de CNG, LPG, elektrikli arabalar gibi alternatif yakıtlı araçlar uzun vadede fosil yakıtlı araçların yerini alacak gibi gözüküyor.

Akaryakıt neden ucuzlamıyor yazımız üzerinden akaryakıt fiyatları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

BenzinLitre İyi Yolculuklar diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page