BENZİNLOG
24
aralık
2019
Benzinlik
Benzin İstasyonu Market Ürünleri | Akaryakıt İstasyonu Satış Arttırma

Benzin İstasyonu Market Ürünleri | Akaryakıt İstasyonu Satış Arttırma

Akaryakıt Türkiye'nin en büyük pazarı. Daha 2019 yılı bitmemesine rağmen hacmi 200 milyar TL'nin üstünde. Pazar her geçen gün büyüyor ve benzin istasyonları sadece yakıt satan tesisler olmanın dışına çıkıyor. Özellikle Opet, Shell gibi sektörün dev markaları, inşa ettikleri istasyonlar ile sadece yakıt aldığımız yerlerin olmanın çok ötesinde. Market, oto yıkama, berber, elektrikli şarj üniteleri, yeme-içme alanları ile akaryakıt istasyonları başlı başına kompleks tesisler haline geldi. Yakıt dışı en büyük gelir ise market ürünlerinde. İstasyon sahipleri de akaryakıt istasyonu satış arttırma konusunda yolun market ürünlerinden geçtiğini biliyor.

Benzin İstasyonu Market Ürünleri Satışı Nasıl Arttırılır?

 Aslında benzin istasyonu market ürünleri konusunda 2 kategoriye ayrılıyor. Bunlardan ilki oğu markanın istasyonunda görebileceğimiz, asgari ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz marketler, diğer ise convenience store olarak adlandırılan Total'in Bonjour, Shell'in Select, Opet'in fullmarket konsepti marketler. İkinci segmente ürün gamı daha geniş. Şarj aleti, yeme-içme opsiyonları, Starbucks ile karşılaşabilir, uzun yol ihtiyaçlarınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu tarz istasyonlarda genelde kurumsal giydirme de olur. Ürün gamına marka karar verir. Ekstra olarak yöresel ürünler de satılabilir. Bu ticari karar istasyon sahibi ile franchise olduğu marka arasındaki işbirliğine bağlıdır. Benzin istasyonu market ürünleri satışını arttırmanız için önerilerimizi listeleyecek olursak

1-Temiz İstasyon, Mutlu Müşteriler

Özellikle kadınlar bu konudan oldukça muzdarip. Sırt tuvaleti temiz diye bir istasyonda durduğunuz oluyor değil mi? Türkiye'de kadın sürücü sayısı 7 milyonun üstünde. Fakat temiz bir istasyonu sadece kadınlar için değil, tüm müşterilerine iyi hizmet vermek için sağlamalısınız. Market iç kısmı ve tuvaletlerin yanı sıra ofis, personel odası gibi odaların da camlarını temizlemeyi unutmayın.Yakıt sattığınız sürücülerin, market ihtiyaçlarını karşılamak hedefleriniz arasındaysa istasyonunuz temiz olmalı!

2- Kampanyalı Ürünler

Bu durum ürün fiyatını düşürmekten ibaret değil. Kampanyalı ürünün kasaya yakın, müşterinin elinin altında olması gerekiyor. Atıştırmalıklar bu segmentte en çok tüketilen ürün. Uzun yol sürücülerini, tırcıları ve kamyoncularını düşünürseniz Redbull, Nescafe Ekspress gibi ürünler oldukça popüler. 

Market çalışanınızın da aktif bir satışçı olması önemli. Sigara alana, çakmak, sakız satarak bile sirkülasyon yaratabilirsiniz. Kibar bir market çalışanının istasyondan gülümsemeyle ayrılan müşterilerine vesile olduğunu göreceksiniz. 

3- Eski İstasyon Sorunsalı

Muhtemelen gözünüzün önüne gelmiştir. Bulunduğu bölgenin tek istasyonu, herkes pompacıyı, istasyon sahibini tanır; istasyon sahibi lokal insanları tanır. Fakat bu devir kapandı. Yeni istasyon, yeni market, kaliteli yakıt tercih ediliyor. Tabelanız, istasyonunuzun boyası hepsi tüketici tercihini doğrudan etkiliyor. Sürücüler eski istasyonun yakıt tankına güvenmiyor. Büyük markalar hem personeli hem istasyonu giydirerek kurumsal kimlik çalışmaları yapıyor. Aşağıdaki video da Opet'in kurumsal kimliğini bir istasyona nasıl yansıttığını görebilirsiniz. 


4- Marka Tercihi

Bir istasyon sahibi iseniz bayrak değişimi dönemine aşinasınızdır. Türkiye'de fiyat değil, marka hassasiyeti var. 29 milyon sürücünün %95'i pazarın en büyük 5 markasından yakıt alıyor. Yakıt almaya giren sürücü aracını yıkatıyor, yemek yiyor, markete uğruyor. Market ürünleri satış arttırma istiyorsanız önce araç sürücüsünü içerisi sokmanız gerek. 

5- Yöresel Ürünün Ön Plana Çıkarılması

BenzinLitre ekibi olarak, Susurluk'da tostu-ayranı, Afyon'da kaymaklı lokumu için durduğumuz istasyonlar var. Bu ürün gamını daha da genişletebilirsiniz, bölgenin yöresel yemekleri özellikle uzun yol sürücüleri için istasyon seçme kriteri. Fakat bu konuda tabelasını kullandığınız marka ile iletişime geçmeniz ve anlaşmanız gerekiyor. 

Petrol Ofisi'nin tam 109 istasyonunda Migros Jet var.  Kadoil istasyonlarının %80'i markete sahip. Opet istasyonlarını yaşam alanlarına çevirme projesi başlattı. Kar marjı yönünden market, istasyon sahibinin vazgeçemeyeceği bir gelir kaynağı. 


Tüm içerikler okundu!

Next page