BENZİNLOG
21
ekim
2019
Benzinlik
Uzun Yol
Akaryakıt Lisans
LPG
BenzinLitre
Benzin İstasyonu Bayiliği Nasıl Alınır?

Benzin İstasyonu Bayiliği Nasıl Alınır?

Türkiye’de akaryakıt sektörünün yıllık büyüklüğü 130 milyar lirayı aştı. Her yıl bu büyüme rakamı yaklaşık yüzde 8 civarında yansıyor. Türkiye’de 100’ü aşkın akaryakıt firması bulunuyor. Bu firmalara ait 13 bin petrol ve 10 bini aşkın LPG istasyonu bulunuyor. Dolayısıyla böylesine büyük bir pazarda yer almak isteyenler için benzin istasyonu açma fikri güzel bir seçenek olabilir.

Benzin istasyonu açma fikri akaryakıt sektöründe bulunan insanlar için daha kolay olarak görülse de hiç bilmeyenlerin gözünü korkutan bir iş fikri. Yatırım yapmak için benzin istasyonu açmayı düşünenler için yazdık.

Sermayeniz 200 bin TL ile 750 bin TL arasında ise benzin istasyonu bayilik başvurusu nasıl yapılır diye merak etmeniz ve araştırmaya koyulmuş olmanız normal. Çünkü enerji ve petrol piyasasında kar marjları oldukça fazla. Benzin istasyonu bayilik başvurusu nasıl yapılır sorusunu parçalara ayırarak cevapladık. Prosedürleri ve anlaşmalarının fazla olması kafa karıştırıcı olsa da bir yerden başlamak gerekiyor.

Benzin İstasyonu Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?  

Birinci şart benzin istasyonu bayilik başvurusu yapacaksanız bir arazinizin olması. Benzin istasyonu kurulacak bölgenin, imar planında ticaret ve sanayi alanı olması gerekmektedir.

Akaryakıt ve LPG ruhsat talebi için öncelikle, ilgili bulunduğu belediyelere çalışma ruhsatı talebinde bulunmanız gerekir.

Benzin istasyonu bayilik başvurusu şartları firmalar arasında değişiklikler gösteriyor olsa da arsanın sahip olması gereken özellikler aynıdır. Benzin istasyonu arsa özellikleri belediyenin istediği şu şartları sağlamalıdır:

- Bir akaryakıt istasyonu kurabilmek için minimum 1.600 metrekare alana sahip olmanız gerekiyor. Bu arsanın en yakın bölünmüş veya bölünmemiş yola 50 metre cephesinin olması ve en yakın kavşağa 150 metre uzak olması gerekiyor.
-Benzin istasyonu bayilik başvurusu yapmak için istasyonun kurulacağı alanın, 1000’lik ve 5000’lik plana uygun olması gerekmektedir.
-Alanın asgari olarak, 1200 m2 ve yola cephesi 40 m olmalıdır.
-Topluma açık mekanlardan ( cami, okul, top sahası, hastane metro istasyonu gibi önemli binalara) 50 mt mesafede olmalıdır.
-Yer kiralık ise, asgari 5 yıllık kira kontratı bulunmalıdır.
-Ayrıca iki akaryakıt istasyonu arasındaki mesafenin de şehirler arası yollarda 10 km (aynı yön), şehir içi yollarda ise 1 km‘den uzak olması gerekiyor. Tüm bu şartların esnetilmesi pek olası değil, bu sebeple bu kuralları önceden gözden geçirmeniz gerekiyor.

LPG Mevzuatı 

Akaryakıt istasyonlarında mutlaka LPG bulunmalıdır. LPG barındıran Akaryakıt İstasyonları ise TSE Hizmet yeterlilik belgesi almak zorundadır.TSE Hizmet yeterlilik belgesi alabilmek için gerekli belgeler:

1. Tank sızdırmazlık raporu.
2. Bayilik sözleşmesi.
3. Topraklama raporu (tank,tesisat,dispenser, paratoner)
4. Katodik koruma raporu
5. Paratonerin TS 622’ye uygunluk belgesi
6. Çalışanların eğitim sertifikikası.(Yetkili odadan, MakinaMO,KimyaMO)
7. Çalışanların son dönem SSK bordroları.
8. Dispenserin kalibrasyon raporu ve raporu hazırlayan kişinin yetki belgesi.
9. Tank Loyd belgesi.
10. Dispenserin tip sistem onayı.
11. Tesiste kullanılan malzemelerin TSE belgeleri (boru, vana, manometre, çek valf v.s.)
12. Dispenser ve gaz alarm dedektörlerinin eksproof belgeleri.
13. Tankın projesi resmi.
14. Proje (vaziyet planı, tesisat projesi, elektrik tesisat projesi, ankrajlama resmi)
15. Uyarı levhaları, tanker boşaltma, acil eylem planları.
16. Tank üzerinde gaz ve sıvı fazları işaretlenmesi montaj firmaları tarafından yapılmaktadır.
17. %80 dolum kontrolü iki türde olmaktadır;
a-) Yeni tip tanklarda tankın içinde omega valf olduğundan otomatik olarak %80 kesmektedir. Belgesi olmaktadır.
b-) Dolum hattı olan sistemlerde selenoid %80 kesmektedir. Bu durum panodan kontrol edilebilmektedir.


Tüm içerikler okundu!

Next page