BENZİNLOG
16
nisan
2019
Benzinlik
Yakıt
Tasarruf
Benzin Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Benzin Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

İstasyondan istasyona akaryakıt fiyatları değişiyor. BenzinLitre üzerinden size en yakın istasyonlara konumları, fiyatları ve tesis özellikleri ile ulaşabilirsiniz.

Akaryakıt sektöründe 2005 yılından bu yana Serbest Fiyatlandırma Tarifesi uygulanmaktadır. İstasyondan istasyona akaryakıt fiyatlarının değişmesinin sebeplerinden biri de budur. Markalar fiyat politikalarına ve pazarlama stratejilerine bağlı olarak farklı fiyatlar üzerinden hizmet verebiliyor. İstasyonun bulunduğu bölge, rekabet koşulları bu durumda etkili. Peki benzin fiyatları neye göre belirlenir?

İstasyondan istasyona oluşan fiyat farkına vurgulamak için Ankara-İstanbul güzergahında değişen akaryakıt fiyatlarına videomuz üzerinden ulaşabilirsiniz.


Akaryakıt Fiyatının Belirlenmesi

3 aşamada akaryakıt fiyatlarının belirlenmesini açıklıyoruz.

1- RAFİNERİ SATIŞ
Yakıt ilk olarak rafineriden geçer. Bu aşamada rafineri fiyatına hem ÖTV hem de EPDK payı eklenir. Devletin her ürün için belirlediği bir ÖTV değeri vardır. Bu değerler 95 Oktan Kurşunsuz Benzin için 2.376,50 (TL/M3), Motorin için ise 1.794,50 (TL/M3) olarak belirlenmiştir. EPDK’nın payı siyah ürünler için 2,69 TL/Ton`dur.

Yakıtın rafineriye geldiği fiyat (petrol ithal eden bir ülke konumunda olduğumuz için) Akdeniz - İtalyan piyasasında yayınlanan CIF Akdeniz tarafından o günlük döviz kuruna bağlı olarak belirlenir. 

2- DEPO SATIŞ
Refineriden çıkan yakıt dağıtıcı marka tarafından alınır. Burada marka hem kendi marjını hemde servis ücretini ekleyerek yeni bir fiyat oluşturur. Markalar buradan elde ettikleri kar marjlarını yeni istasyonlar, tesis bakımları ve pazarlama faaliyetleri için kullanır. Bu aşamada oluşan fiyatı “depo satış fiyatı” olarak adlandırılır.

3- POMPA SATIŞ
Depodan satış fiyatına, bayi masrafları, lojistik giderleri eklendiğinde tavsiye edilen pompa fiyatı oluşur. Bölgeden bölgeye akaryakıt fiyatlarının değişmesi bu aşamadaki lojistik farklılıklarından kaynaklanmaktadır. 

Litre başı akaryakıt fiyatlarında farklılıkları dizelde 80, otogazda ise 90 kuruş seviyelerine kadar yükseliyor. Siz de BenzinLitre ile tek depo dolumunda 50 TL’ye kadar tasarruf edebilirsiniz.

Tüm içerikler okundu!

Next page