BENZİNLOG
20
mayıs
2020
Otomobil
Bebek Koltuğu Bulundurmama Cezası

Belki de en değerli varlıklarınız olan bebeklerimizin güvenliği her şeyden önemli durumda. Bu nedenle arabaya binerken bebekler için özel olarak bulunan bebek koltukları vardır. Peki ya aracınızda bebek koltuğu yoksa? Kanun gereğince arabanızda bebek koltuğu bulundurmak zorundasınız. Eğer aracınızda bebek var ancak bebek koltuğu yok ise, bebek koltuğu bulundurmama cezası yiyorsunuz. Peki bebek koltuğu bulundurmama cezası ne kadardır? 


bebek-koltugu-bulundurmama-cezasi


Bebek Koltuğu Bulundurmama Cezası

Olası bir kaza anında bebeğinizin kurtulmasına çok büyük katkısı olan bebek koltuğuna gelen yasalarla birlikte zorunluluk da gelmiştir. Bu zorunluluğa uyulmadığı takdirde, olası bir çevirmede aracınızda çocuk var ancak koltuğu yok, ön koltukta ebeveyninin kucağında yolculuk ediyor durumda ise arabada bebek koltuğu bulundurmama cezası olarak 132 TL alırsınız. Ayrıca trafik polisleri tarafından sürücüye 10 ceza puanı da verilir. 

Bahsettiğimiz gibi aileler çocuklarını ön koltukta kucağına alarak yolculuk yapmayı tercih etse de, olası bir trafik kazası durumunda en kötü sonucu doğuracak durum ne yazık ki budur. Bunlardan dolayı, tamamen güvenlik amacı ile bebek/çocuk koltuğu hakkında bir başka gereklilik daha vardır;

Eğer ki 150 cm'den kısa 36 kg'den hafif bir çocuğunuz/bebeğiniz ile birlikte yolculuk ediyorsanız bebek koltuğu ile seyahat etmeniz zorunludur. Olası bir çevirme durumunda bu da göz ardı edilmeyecek ve ceza uygulanacaktır. Çocuğun ön koltukta yolculuk etmesinin cezası da yine 132 TL'dir. Bebek koltuğu bulundurmak kazalarda riski %75'e kadar azaltıyor. Bebek koltuğu bulundurmak gerekli mi?

Özetlemek gerekirse; emniyet kemerinin bulunmasının gerekli olduğu araçlarda bebek koltuğu bulundurmak da gereklidir. 


BenzinLitre güvenli sürüşler diler :)

Tüm içerikler okundu!

Next page