BENZİNLOG
02
mayıs
2019
Uzun Yol
Bayramda Trafik Nasıl Olur 2019

Bayramda Trafik Nasıl Olur 2019

2019 Ramazan Bayramı, köprü izin durumunda 6 günlük bir tatili beraberinde getiriyor. Tatil planları şimdiden başladı. Özellikle büyük şehirlerde yaşanacak olan dönüş trafiği büyük bir sorun. Peki 2019 yılında bayramda trafik nasıl olur?

Türkiye’deki araç sayısı 2019 yılı itibariyle 22 milyonun üzerinde. Büyük şehirlerdeki nufüs yoğunluğunu da hesaba katarsak bu yılda bayramda trafiğin artması oldukça normal. Memleketinize yada tatil beldelerine giderken bayram süresi esnasında trafik ile karşılaşmasanız bile özelikle İstanbul-İzmir, İstanbul-Ankara, İzmir-Manisa, Ankara-İzmir gibi güzergahlarda gidiş ve dönüş yolunda trafiğe takılmanız çok olası. 

Ramazan Bayramında Ne Zaman Yola Çıkılır 2019

Bayram öncesi trafiğe çıkacakların trafikten minimum etkilenmek için 31 Mayıs Cuma günü öğleden önce yada 1 Haziran Cumartesi öğleden sonra yola çıkmalısınız.
2018 Kurban bayramı trafiği datasına bakarsak özellikle İstanbul’dan yola çıkan sürücülerin Cuma öğleden sonrayı Anadolu Yakası yönünün tercih ettiği analiz edilmiştir. Trafik yoğunluk oranlarına bakarsak O-4 Karayolu ve D-100 karayolu İstanbul’dan Adapazarı gişelere kadar fazlasıyla trafik yoğunluğuna sahip. Çıktığını saaate bağlı olarak gidiş süresi 4 saati aşabiliyor. Genelde Cuma öğlenden sonra başlayan trafik Cumartesi öğleden sonra bi nebze olsun hafifliyor. 

2019 Ramazan bayramında tatile çıkacakların 31 Mayıs günü yola çıkması bekleniyor. Yola çıkmadan önce mutlaka trafik uygulamalarına bakmanızda fayda var. İstanbul çıkışı için Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Çevre Otoyolu ve Avrasya Tüneli alternatif kaçış rotaları arasında. Tatilin ilk günü ve son günü 14.00-18.00 saatleri arası trafiğin en yoğun olduğu saatler. Bayram trafiğine takılmak istemiyorsanız bu saatlere denk düşmemeye çalışın. Saat 16.00’dan sonra Bayram trafiği oranı %150’nin üzerinde artış gösteriyor. Gece de bitmek bilmeyen trafik oranı sebebiyle İstanbul’dan Kocaeline gitmek 5 saati bulabiliyor. 

Bayram yolculuğuna çıkmadan önce mola vereceğiniz dinlenme tesislerini BenzinLitre ile filtreleyebilir, dilediğiniz dinlenme tesisine yol tarifi alabilirsiniz. 

BenzinLitre şimdiden İyi Bayramlar diler. 

Tüm içerikler okundu!

Next page