BENZİNLOG
17
mayıs
2019
Otomobil
Atmosferik Motor Nedir? Ne İşe Yarar?

Atmosferik Motor Nedir? Ne İşe Yarar?

Atmosferik motor içten yanmalı bir motor türüdür. Atmosferik motor, silindirinde bulunan hava yada hava/yakıt karışımını doğrudan piston vasıtasıyla alarak çalışır. Motorun gücü piston vasıtasıyla aldığı havaya bağlıdır. Bu sebeple atmosferik motorları turbo motorlarla kıyaslamamak gerekir. Atmosferik motor turbo motorlara göre %20-30 daha az güçlüdür. Fakat yakıt tüketimi daha yüksektir. 

Atmosferik motorlu araçlara örnek verecek olursak, 2018 Honda Civic 1.6, 2018 Ford Focus 4K 1.6i, 2018 Peugeot 208 1.2 gibi modelleri atmosferik motorlu araçlara örnek gösterebiliriz.

Atmosferik Motor Özellikleri

Atmosferik motorlar büyük akşamlardan oluşur. Beygir güçleri diğer motorlara nazaran daha yüksektir. Motor hacmi daha büyüktür. Dolayısıyla vergisi de daha yüksektir. Atmosferik motorlara göre, düşük motor hacmine sahip, az yakıt tüketen araçlar daha çok tercih edilmektedir.

Atmosferik Motor Ömrü

Atmosferik motorlar aşırı yüksek basınçta çalışmaz. Yüksek ısı görmediğinden motor uzun ömürlüdür. Fakat motorun ömründe motorun tipinin yanı sıra, sürüş stiliniz ve yakıtınız gibi faktörler de etkilidir. Atmosferik motor ömrü rahatlıkla 500.000 km’nin üstündedir diyebiliriz.

Atmosferik Motora Turbo Takılır mı?

Performans düşüklüğünden kaynaklı akla gelen soru, atmosferik motora turbo takılır mı? Evet, takılır. Fakat bu işlem sadece yanma odasındaki hava kapasitesinin artmasını sağlar. Atmosferik motora turbo taktırmak oldukça meşakkatli ve masraflıdır. Piston, yakıt sistemi ve ateşleme ayarının komple tekrar ayarlanması gerekir. Atmosferik motora turbo taktırmak yeni bir motor yapmaktır diyebiliriz.

Peki, atmosferik motorun performansı nasıl arttırılır? Turbo yerine gaz tepkilerini geliştiren sistemleri deneyebilirsiniz. Bu sistemler size hem performans hem de yakıt tasarrufu sağlar. 

Atmosferik Motorla Turbo Motor Farkı

Turbo motor atmosferik motora göre çok hassastır. Ayrıca atmosferik motora göre daha fazla güç ve tork üretir. Turbo motorlar daha az ve daha hafif parçalara sahiptir. Bu da daha hafif araç ve daha yüksek performans anlamına geliyor. Ayrıca hafif motor daha az maliyet demek. 

Genel olarak baktığımızda “Turbo motor mu atmosferik motor mu?” sorusunun cevabının turbo motor olduğunu görüyoruz.  

Tüm içerikler okundu!

Next page