BENZİNLOG
05
mayıs
2020
Trafik Cezaları
Araçta Maske Takma Zorunluluğu ve Araçta Maske Takmama Cezası


Toplu taşımalarda bir süre önce başlayan araçta maske takma zorunluluğunun şahsi araçları da kapsamaya başladı. İlk uygulama duyurusu Ankara valiliğinden geldi.  Araçta maske kullanmayanların toplu taşıma araçlarına alınmaması, maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolculara ayrı ayrı ceza uygulanmasına,

-Toplu taşıma araçlarında “yolcu oturma kapasitesinin” azami yüzde 50’si kadar yolcu alınmasına,

-Seyahat eden veya durakta bekleyen yolcuların sosyal mesafeye uymalarını kolaylaştırmak amacıyla duraklarda ve araçların içerisinde gerekli uyarıların yapılarak ihtiyaç duyulan tedbirlerin alınmasına,

-Bütün toplu taşıma araçlarında ve duraklarda genel hijyen şartları sağlanarak sıvı el dezenfektanı bulundurulmasına,

-Araçlardaki sosyal mesafenin korunması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla ilgili kurumlarca yoğunluğu önleyici tedbirlerin alınmasına karar verilmişti.


Araçta Maske Takmama Cezası

Araçta maske takmak mecburi mi? sorularının muhattabı olan Sivas Valiliği tarafından yapılan bir başka açıklamada: Araçta maske takmayanlara Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarında 392 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.


Araçta Dezenfektan bulundurma zorunluluğu

Yine Ankara valiliği tarafından yapılan duyuruda, Ankara'da toplu taşıma araçlarında maske kullanılması ve genel hijyen için sıvı dezenfektan bulundurulması zorunlu hale getirildi. Bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer bazı büyük belediyeler takip etti. Fakat özel araçlar için herhangi bir zorunluluk bulunmaktadır. Sivas Suşehri’nde 3’ten fazla kişinin yan yana yürümesi yasaklandı. Suşehri İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlarda “Özel araçlarda 3 kişi yolculuk yapabilecek. 3 kişiden fazla yan yana yürümek ya da sosyal mesafeye uymayacak şekilde bir arada bulunmak yasaktır” denildi. Arabada yanyana oturmak ile ilgili farklı uygumalar mevcut. Fakat bir çok polis memurunun tavsiyesi bir kişi önde ve bir kişi arkada olacak şekilde, araçta maske takmak her daim zorunlu olduğu yönünde.Tüm içerikler okundu!

Next page