BENZİNLOG
05
eylül
2018
Yakıt
Araç Bakım
araçta kirli yakıt kullanılırsa ne olur

Araçta kirli (kötü) yakıt kullanılırsa ne olur?

Araç kullanıcılarının en çok korktuğu sorunların başında alınan benzine su karıştırılması. Benzin hidrokarbon, su ise inorganik bir madde olduğu için aradaki yoğunlaşma farkından dolayı birbirlerine karıştırılamaz. İstasyonun deposuna bilerek ya da havadaki nemin buharlaşması sebebi ile su karışmış olsa bile, bu su deponun dibine çökmekte ve aracın deposuna gelmemektedir. Ancak, bu gibi bir durumla karşılaşmanız veya şüphe etmeniz durumunda yapmanız gereken ilk işlem aracı park ederek servisi ve akaryakıt dağıtım şirketini aramanız olmalıdır. Depoyu kesinlikle boşaltmamalı ve üzerine yakıt ekletmemelisiniz. Alınacak numune ile haklılığınız söz konusu ise yapılan tüm masraflar akaryakıt şirketine fatura edilmektedir. Burası çok önemli. Araçta Kirli Yakıt kullanıma bağlı masraflar akaryakıt şirketine faturalandırılır.

Kaçak benzin arabaya zarar verir mi?

Özellikle yeni nesil benzinli motorlarda görev yapan enjektörler kalitesiz benzin karşısında kolayca tıkanır. Bu durum oksijen sensörünün düzensiz çalışmasına neden olurken katalizatörün de arızalanmasına yol açar..

Kalitesiz dizel nasıl anlaşılır?

Kalitesiz dizel, hileli dizel aslında, su ile karışımdan elde edilmez. Bu halk tarafından dilden dile yayılan yanlış bir bilgidir. "Su" anlamında kasıt ucuz bir kimya ürünü katmak, seyreletmek anlamında metafordur. Benzen, tolyen, hekzan, heptan ve white sprite gibi solvent türü boya inceltici katkı maddelerinin mazota veya benzine karıştırılması ile elde edilir.

Sulu benzin nasıl anlaşılır?

  • Deponuzu tam olarak doldurunuz. Park halinde ve 72 saat aracı çalıştırmayın ve benzin içeriğindeki uçucu katkı maddelerinden dolayı yakıtınız yarısı tükenmiş olmalı.
  • Aracın rölantide çalışırken sesi değişir. Sağlıksız ve gürültülü çalışmaya başlar.
  • Kontağı kapattığınız zaman araç hemen stop etmez ve çalışmaya devam eder.
  • Aracın çekişi düşer, yokuşlarda çekimi düşer ve en küçük engelde bile avans vuruntu yapabilir.
  • Motordaki sarsma, sağlıksız ses artışı meydana gelir.
  • Motor g#uçu# azalır, hızlanmada performans düşüklüğü yaşanır.
  • Kilometre hesabı yaparsanız yolda kalırsınız, benzin her zamankinden çabuk tükenir.
  • Aracınız vitesini boşa attığınızda veya rölanti halinde giderken motor stop eder.

Tüm içerikler okundu!

Next page